Defloracja czyli przerwanie błony dziewiczej

Defloracja to inaczej przerwanie, przebicie błony dziewiczej. Na czym dokładnie polega? Nasz ekspert - seksuolog odpowiada na wszystkie pytania dotyczące defloracji.
/ 07.07.2016 13:00

Defloracja to inaczej przerwanie, przebicie błony dziewiczej. Na czym dokładnie polega? Czy zawsze dochodzi do defloracji przy stosunku i czy przerwanie błony dziewiczej jest bolesne? Nasz ekspert - seksuolog odpowiada na wszystkie pytania dotyczące defloracji.

Przeczytaj też: Sprzedam dziewictwo - niedrogo...

Defloracja, czyli przerwanie błony dziewiczej

fot. Fotolia

Sprawdź: Jak odzyskać błonę dziewiczą?

Jak wygląda błona dziewicza?

Błona dziewicza znajduje się w przedsionku pochwy i zbudowana jest z cienkiego fałdu błony śluzowej. Może mieć różne kształty:

  • półksiężycowaty,
  • pierścieniowaty,
  • wielootworowy,
  • postrzępiony,
  • płatowany.

W trakcie pierwszego stosunku seksualnego błona dziewicza ulega naddarciu czyli właśnie defloracji, pęka w kilku miejscach, ale przez jakiś czas jej resztki pozostają w postaci płatków lub strzępów, które z czasem zanikają.

Czy defloracji zawsze towarzyszy ból i krawienie?

U połowy kobiet podczas defloracji czyli przerwania błony dziewiczej pojawia się niewielkie krwawienie i nieznaczny ból. Jeżeli jednak otwór w błonie jest duży, defloracja może nie dać żadnych objawów. Zjawisko to dotyczy 20% kobiet i mówi się potocznie o braku błony dziewiczej.

I tu apel do panów, którzy uważają, że krwawienie = pierwszy raz. Ten pierwszy raz może odbyć się bez ani jednej kropli krwi!

Fobia defloracji - co to jest?

U wielu kobiet mamy doczynienia z fobią defloracji - HYMENOFOBIA, czyli z wyolbrzymionym lękiem przed bólem. Lęk ten w skrajnym przypadku może spowodować pochwicę i niechęć do współżycia. Fobia ta powinna być leczona.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące defloracji

Czy defloracja wymaga doboru optymalnej pozycji współżycia?

Kobieta powinna leżeć na podwyższeniu, z nogami skierowanymi ku dołowi i wygiętym tułowiem. Po defloracji, jeśli było krwawienie, wskazana jest przerwa we współżyciu przez 2 do 3 tygodni, aby zagoiła się ranka i nie pojawił się ból podczas następnych stosunków.

Jeśli jestem dziewicą, czy pochwa jest całkowicie zamknięta?

Błona zwana hymenem otacza wejście do pochwy, rzadko kiedy zamykając je całkowicie - zazwyczaj jest w niej otwór na tyle duży, by umożliwić przepływ krwi menstruacyjnej. U niektórych kobiet otwór może być znacznie większy.

Czy błona dziewicza może zostać przerwana (uszkodzona) w inny sposób, niż podczas pierwszego stosunku płciowego?

Tak, błona dziewicza może zostać przerwana lub rozciągnięta na skutek ćwiczeń gimnastycznych, masturbacji, używania tamponów czy jazdy na rowerze.

Czy zdarza się, że usunięcia błony dziewiczej musi dokonać lekarz?

Tak, czasem błona dziewicza jest tak silna, że potrzebna jest pomoc lekarza - ginekologa w jej usunięciu. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Bianca-Beata Kotoro
beata-vita.waw.p
l

Redakcja poleca

REKLAMA