POLECAMY

Otyłość może być przyczyną niepłodności

Jeżeli Twoje BMI wskazuje na nadwagę lub otyłość, racjonalną decyzją byłoby podjęcie pewnych kroków, mających na celu utratę niepożądanych kilogramów. Szczególnie, gdy starasz się o dziecko.
Otyłość może być przyczyną niepłodności

Nie zapominaj o badaniach!

Ważne jest również kontrolowanie naszego stanu zdrowia w oparciu o badania laboratoryjne. Badania laboratoryjne mają na celu zapobieganie chorobom lub jak najwcześniejsze ich wykrycie. Gdy czujemy się dobrze – pozornie są zbędne, jednak bardzo często tylko nam się wydaje, że wszystko z naszym zdrowiem jest w jak najlepszym porządku.

Zatem gdy borykasz się z nadmierną wagą, pamiętaj o oznaczaniu poziomu glukozy na czczo przynajmniej raz w roku. Pozwoli to na uniknięcie lub wczesne wykrycie cukrzycy. Istotna jest również kontrola ciśnienia tętniczego i wykonywanie lipidogramu. Te podstawowe badania krwi będą Cię kosztować około 50zł rocznie, ale o wiele więcej zapłacisz za leki i leczenie choroby, której wcześniej mogłeś uniknąć.

Jeżeli dodatkowym problemem poza nadwagą i otyłością staje się niepłodność, zapewne Twój lekarz skieruje Cię na wykonanie profilu hormonalnego - oznaczenie hormonów odpowiadających za płodność, w tym także oznaczenie insuliny oraz badania w kierunku infekcji mogących zaburzać proces rozrodu.

Co gdy redukcja nadwagi nie pomoże?

Decydując się na leczenie niepłodności każda para przechodzi bardzo dokładne i liczne badania. Wśród nich znajdują się zarówno badania hormonalne kobiety, jak i mężczyzny, oznaczanie poziomu hormonów przysadkowych, tarczycowych oraz nadnerczowych. Istotne jest także badanie nasienia. Czasem konieczne jest wykonanie badań inwazyjnych, takich jak sprawdzanie drożności jajowodów.

Czytaj więcej: Jak leczyć zaburzenia płodności?

Otyłość może okazać się jednym z elementów, który zaburza prawidłowy proces rozrodu, chociaż nigdy do końca nie wiadomo, czy po wyleczeniu wszystkich schorzeń wpływających na płodność, w tym także otyłości, para doczeka się potomka.

Wiele par dotyka bowiem problem niepłodności idiopatycznej, to znaczy partnerzy są okazami zdrowia, ale ciągle nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa.

Autor: Mgr Beata Skowron, Diagnosta Laboratoryjny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)