Sen erotyczny może być formą zaspokojenia potrzeby bliskości i czułości, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej/ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Sny erotyczne – co oznaczają?

Sny erotyczne potrafią być fascynujące i bardzo rzeczywiste. Po przebudzeniu, jeżeli w pamięci wciąż mamy seksualne wspomnienie, zastanawiamy się, co mogą one oznaczać. Jak odczytywać sny? Kiedy i jakie sny erotyczne mogą nas nawiedzić?
/ 10.11.2011 15:25
Sen erotyczny może być formą zaspokojenia potrzeby bliskości i czułości, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej/ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Sen to pojawiający się i przemijający stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. W większości przypadków, podczas snu występuje zniesienie świadomości i bezruch – przeciwieństwem jest sen świadomy. Podczas snu świadomego zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy i możemy kontrolować powstałe wizje.

Sny z nutką seksualności

W snach erotycznych mamy do czynienia z seksualnością, ale odczytanie powodu takich wizji nie jest łatwe. Sny erotyczne nie muszą mieć wcale głębszego sensu. Czasami jednak ich pojawienie się ma konkretne znaczenie. Jeżeli pragniemy poznać ich znaczenie, należy umiejętnie je odczytać.

Sny erotyczne można podzielić na:

  • Uniwersalne – miłość, stosunek, partner, uwarunkowanie kulturowe.
  • Indywidualne – dotyczące tylko i wyłącznie osoby śniącej.

W większości przypadków w naszym śnie pojawiają się osoby, których zupełnie nie znamy.

Przeczytaj: Seks - od starożytnej Grecji po czasy współczesne

Odczytywanie snów

Sny erotyczne powinniśmy traktować z dystansem, gdyż mogą być jedynie odbiciem przeszłych lub teraźniejszych zdarzeń, naszych marzeń, potrzeb lub oczekiwań. Poprzez sny może ujawniać się tłumiona i wypierana seksualność, niezaspokojone upodobania, problemy, z którymi w realnym życiu nie potrafimy czy nie możemy sobie poradzić.

Jeżeli chcemy szczegółowo poznać symbolikę snu erotycznego, warto skonsultować się ze specjalistą z tej dziedziny. Czytanie snów wymaga wiedzy. Interpretując sen samodzielnie, czy to z pomocą sennika, czy domysłów, na pewno nie dojdziemy do żadnych konstruktywnych wniosków. Jeżeli sny erotyczne zdarzają Ci się często lub są źródłem niepokoju warto pomyśleć o wizycie u seksuologa.

Przeczytaj: Kultura a erotyzm

Znaczenie snów erotycznych

Sen erotyczny może się pojawić pod wpływem silnego napięcia seksualnego, gdy nasze potrzeby seksualne w realnym świecie nie są zaspokajane.

Sen erotyczny może być również efektem rozmów, oglądania filmów erotycznych w ciągu dnia. Może być również sposobem odreagowania i uporządkowania wszystkich przeżyć i myśli.

Sen erotyczny może być formą zaspokojenia potrzeby bliskości i czułości, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Może być odzwierciedleniem trosk, zaniedbania ze strony partnera, czy chęci poznania odpowiedniej osoby, która będzie jego bratnią duszą i najwspanialszym kochankiem.

Tagi: sen, mózg