Sen erotyczny starożytnych
Platon uważał, że kiedy rozum zostaje wstrzymany we śnie, do głosu dochodzą elementy duszy, m.in. pożądanie, a człowiek najpełniej poznaje prawdę o sobie i swoich pragnieniach – nawet najbardziej prawi ludzie mogli nieetycznie śnić.
Największym starożytnym interpretatorem snów był Artemidorus z Dallis, który w swoim 5-tomowym dziele Oneirocritica prowadził rozważania na temat znaczeń nocnych obrazów. Wyróżnił m.in. trzy kategorie stosunków, które pojawiają się w snach: zgodne z prawem, sprzeczne z obowiązującymi normami prawnymi i sprzeczne z naturą.
Zobacz też: S jak sen, s jak seks
Wstyd
Sny erotyczne bardzo często pozostają tematem tabu ze względu na swoją tematykę. O ile łatwo opowiedzieć przyjaciółce o sennych igraszkach ze swoim szefem, o tyle trudniej opowiadać o zbliżeniu… ze swoją matką. W starożytności taki sen był uznawany za dobrą wróżbę.
Dziś, wobec zmieniających się społecznych norm dotyczących seksu, łatwiej o myśl „czy wszystko ze mną w porządku?”. Jednak pojawiające się w snach uniesienia z osobą tej samej płci w przypadku kobiet mogą świadczyć o tęsknocie za zmysłowością lub stanowić wyraz buntu przeciwko dominacji partnera w heteroseksualnym związku, a fantazje erotyczne z policjantem lub ochroniarzem, który kojarzy się z siłą i dominacją, nie musi oznaczać skłonności masochistycznych.
Niespełnione pragnienia
To, czego nie można zrobić na jawie, można bez żadnych konsekwencji przeżywać w nocy, w bezpiecznym azylu własnej pościeli. Stąd bodźce, które docierają do podświadomości w ciągu dnia, znajdują swój upust we śnie. Może się zdarzyć, że podczas snu osoba realnie, fizycznie przeżywa orgazm. Ale w nocy mogą powracać także mniej przyjemne doświadczenia, mające wręcz traumatyczne zabarwienie. To wynik emocji i myśli, które w ciągu dnia zostały wyparte. Powracają podczas snu jako nieprzyjemny obraz.
Zobacz też: Kilka sposobów na lepszy seks!
Interpretacje
Zdarzenia pojawiające się w snach trudno jednoznacznie interpretować. Duży wpływ na postrzeganie nocnych obrazów ma społeczeństwo i uwarunkowania kulturowe. Największe znaczenie ma jednak sytuacja życiowa konkretnej, śniącej erotycznie osoby. Dużą rolę w kwestii treści snów odgrywają przeżycia, doświadczenia, stan psychiczny i wiele innych czynników. Zatem podobny sen u dwóch osób nie musi być interpretowany w ten sam sposób. Nie znaczy to jednak, że nie można podjąć próby jego analizy i odszyfrowania. Przeciwnie – takie obserwowanie i poznawanie siebie to doskonała lekcja i prawdziwa kopalnia inspiracji, które można przenieść na jawę.