Śnię o innym

kobieta, sen, łóżko fot. Panthermedia
Co robić gdy przez sen wymknie się wam imię innego faceta?
/ 25.11.2013 14:48
kobieta, sen, łóżko fot. Panthermedia
Mój facet twierdzi że przez sen mówię imię innego faceta. Istotnie często śni mi się inny, ale mój facet nie może tego wiedzieć. Co robić? -Ania ze Szczecina

Odpowiada Psycholog i seksuolog Kinga Frąckiewicz , z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Rozumiem, że pytasz o to, co robić , żeby nie wzbudzić u Twojego mężczyzny uczucia zazdrości wynikającego z podejrzeń, że łączy Cię romans z mężczyzną z Twoich snów.

Nie masz na pewno wpływu na, co to , co Ci się śni. Przeżycia senne są tym, co nam się przydarza poza naszą świadomością, nie możemy ich kontrolować. Pokazują nam prawdę o nas samych.

Mogą nam służyć pomocą w poznawaniu samych siebie, a więc naszych potrzeb, utajonych pragnień, a także pokazywać nam to, czego się boimy. Mamy w nich dostęp do wszystkich naszych potrzeb, uczuć i emocji, nawet tych, które wypieramy i do odczuwania których trudno nam się przyznać ( takich jak złość, namiętność, zazdrość, pożądanie, miłość, nienawiść, strach) . Właśnie z tego względu sny mogą być dla nas bardzo cenne, jeżeli nauczymy się interpretowania zawartych w nich sennych symboli. Bo w snach to, czego z jakiś powodów boimy się sobie uświadomić pokazuje nam się pod postacią najróżniejszych symboli. Często pod wieloma postaciami z naszych snów kryjemy się my sami, często osoby i rzeczy , o których śnimy nie mają wiele wspólnego z tym, co we śnie widzimy , ale oznaczają w istocie coś zupełnie innego, a ich znaczenie tylko my sami, znając siebie, swoje przeżycia możemy starać się rozszyfrować. Obrazy senne powstają na skutek przeżytych w ciągu dnia sytuacji i emocji. Nie jest łatwo je interpretować, bo każdy symbol można interpretować na kilka sposobów.

Nie możesz przestać śnić ani kontrolować tego, o czym śnisz, ale możesz spróbować dowiedzieć się tego, kim lub czym jest postać mężczyzny z Twoich snów i czy rzeczywiście może zagrozić Twojemu związkowi .

Spróbuj zapisywać przez jakiś czas swoje sny od razu po przebudzeniu. Łatwiej będzie Ci je interpretować z perspektywy czasu.

Zastanów się co wiesz na temat tego, który Ci się śni? Czy jest to mężczyzna, którego znasz w realnym życiu, z którym łączyła Cię jakakolwiek relacja ? Czy jest to wytwór Twojej wyobraźni? A może jest on symbolem czegoś , może jakieś skojarzenie związane z nim przychodzi Ci na myśl? Zauważ jak wygląda ten mężczyzna, w jaki sposób się porusza, co mówi, jakie kolory nosi i najważniejsze- jakie emocje w Tobie wywołuje? W jakim momencie snu powtarzasz jego imię? Czy go wołasz, czy odpędzasz od siebie, czy jest to sen erotyczny? Czy budzi on we śnie u Ciebie pociąg fizyczny? Czy jego imię, które powtarzasz z czymś Ci się kojarzy? Czy coś przypomina, czy ma jakieś znaczenie dla Ciebie?

Sen daje nam wspaniałe możliwości poznawania samych siebie, odkrywania naszych potrzeb, do których nie potrafimy się przyznać, których nie jesteśmy świadomi. O niektórych fantazjach wolimy śnić niż je realizować, o innych, które sen nam uświadomi może warto opowiedzieć partnerowi i zastanowić się wspólnie nad tym, jak te potrzeby w realnym życiu zaspokajać? Jeśli często podobny sen śnisz, lub ta sama postać w Twoim śnie się pojawia , to być może do Twojej świadomości pragnie się przebić jakaś ważna dla Ciebie potrzeba , której nie dajesz sobie zaspokoić? Prześledź swój sen , zobacz, co się w nim dzieje. Jeśli coś śni Ci się często , może być to dla Ciebie ważne.

Nie napisałaś mi o tym, jakiego rodzaju są to sny i jaką w nich rolę pełni ów mężczyzna, którego imię wypowiadasz. Nie wiem, czy chciałabyś uspokoić swojego mężczyznę utwierdzając go w przekonaniu, że nie musi być o tego kogoś z Twoich snów zazdrosny, bo sama czujesz, że nie ma takiego powodu, czy wręcz przeciwnie, nie chcesz, żeby Twój partner dowiedział się , że masz sny erotyczne , w których występuje w roli głównej inny mężczyzna? A może myślisz rzeczywiście o kontakcie erotycznym z inną osobą, bo pod jakimś względem Twój partner przestał Ci wystarczać?

Wiele jest pytań, na które możesz sobie odpowiedzieć, żeby dowiedzieć się tego, co ważnego mówi o Tobie Twój sen. Tylko wtedy, jeśli sama się tego dowiesz będziesz mogła zdecydować , którymi faktami chcesz się podzielić z Twoim partnerem. A jeżeli uznasz, że nie chcesz się dzielić tym, co odkryłaś , po prostu uświadom Twojemu mężczyźnie fakt, że we śnie nie wszystko jest tym, na co wygląda. Że pod postacią mężczyzny mogą ukrywać się bardzo różne rzeczy. Mężczyzna ze snu wcale nie musi być rywalem Twojego faceta. Jego imię i jego postać mogą być symboliczne. Pokazywać Ci to, czego pragniesz albo czego się obawiasz. Mężczyzna ten może być nawet czystymi emocjami, których doświadczasz . Niektórzy psycholodzy uważają, że każda osoba z naszego snu, to aspekt nas samych. To możesz uświadomić swojemu mężczyźnie, żeby nie był zazdrosny o Ciebie z powodu sennego rywala.

Redakcja poleca

REKLAMA