S jak sen, s jak seks

S jak sen, s jak seks
Sny erotyczne są jak prezent od przyjaciela znającego Twoje sekrety. Gdy go otworzysz, zobaczysz uczucia i emocje, które oddają Twoją sytuację emocjonalną w sypialni, pracy i życiu.
/ 18.04.2010 14:53
S jak sen, s jak seks

Freud, Jung, Adler, Fromm i inni psychoanalitycy fascynowali się snami. Do dziś staramy się odkryć ich związek z naszym życiem, przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.
Sny bywają różne. Kolorowe i czarno-białe, przyzwoite i takie, po których wstydzisz się rano spojrzeć w lustro. Lecz, co najważniejsze, są czymś zupełnie naturalnym. Średnio 40 % kobiecych snów to sny erotyczne, u mężczyzn nawet więcej niż 60%. Mają one tę samą siłę co rzeczywistość - potrafią doprowadzić do orgazmu! W dodatku jest to orgazm bez udawania, wzbudzony jedynie siłą wyobraźni i podświadomości.

Królewicz na koniu 

We śnie możesz spodziewać się każdego - od kolegi starszego brata (koleżanki siostry), po gwiazdę filmową, polityka lub osobę zupełnie Ci nie znaną! Czy każdy, o kim śnisz, pociąga Cię seksualnie? Niekoniecznie! Sny o seksie nie zawsze bowiem muszą oznaczać skłonności i pragnienia z nim związane! Seks z daną osobą symbolizuje bardziej wzajemną relację niż kondycję seksualną. Taki sen erotyczny może ukazywać podświadomą chęć przejęcia władzy od osoby, z którą np. współpracujesz, a która przyśniła Ci się w niedwuznacznej sytuacji! Sny kazirodcze natomiast, które często wprawiają Cię w popłoch, np. z ojcem czy bratem (matką lub siostrą) w roli głównej mogą oznaczać raczej chęć powrotu do odczucia dawnej bliskości niż perwersyjny związek.
W paniach dość często pojawiają się sny rodem z Harlequinów. Są to romantyczne pragnienia, których nigdy nie miały okazji zrealizować się w normalnym życiu. Nie oznaczają one, iż trzeba porzucić partnera i udać się na wieżę, aby tam czekać na księcia z bajki na białym rumaku, ale mogą oznaczać, iż w związku brakuje odrobiny fantazji, romansu i polotu. A nad tym zawsze warto popracować.
Co jeśli w ogóle nie masz snów erotycznych? Może się zdarzyć, że Twoje życie seksualne na jawie jest tak wspaniałe, że po prostu idealne, wtedy takie sny tracą rację bytu. Ich brak nie sygnalizuje problemu, bo go nie ma.

Polecamy: Jakich słów powinnaś unikać w łóżku?

Skąd się to wzięło w mojej głowie?

Scenariusze sennych marzeń często są wzbogacane o przypadkowo zapamiętane sceny z erotycznych filmów lub zasłyszanych rozmów kolegów i koleżanek. Takie sny często zadziwiają nawet Ciebie! Robisz w nich rzeczy, o których na jawie nigdy nawet byś nie pomyślał (pomyślała), i na dodatek czerpiesz z tego przyjemność! Mogą to być wyszukane pozycje, graniczące z perwersją lub gimnastyką artystyczną… mogą to być zadziwiające dodatki - olbrzymie dildo, czy bicze i skóry, mogą to być w końcu miejsca takie jak przymierzalnia domu towarowego czy wielki stadion pełen kibiców. Takie sny dostarczają niezapomnianych przeżyć. Mogą też jednak stać się powodem wstydu i rozterek. Są to sny w stylu: „Jesteś zupełnie nago wśród tłumu ludzi, nie masz czym się przykryć, ani gdzie schować. Wszyscy na Ciebie patrzą!” Zdaniem psychologów sny o własnej nagości w publicznym miejscu świadczą o poczuciu zagrożenia, niepewności w życiu. Równie często pojawiającym się w snach erotycznych motywem jest nagła interwencja kogoś starszego, np. rodzica, co oznaczać może, często nieuświadomione, zahamowania seksualne.
Marzenia senne kobiet ciężarnych oraz świeżo upieczonych żon i matek są też bardzo często związane z erotyką. Może być to spowodowane zmianami hormonalnymi oraz wewnętrznym konfliktem zrodzonym z przemiany z kochanki w matkę. Dużo częściej kobiety śnią o seksie przed owulacją i rzadko kiedy odgrywają w nich rolę uległych kobietek. Agresja w snach kobiet sięga apogeum w trakcie menstruacji.

Erotyka bez erosa

Sen erotyczny nie zawsze musi być snem o seksie. Bardzo często Twoje ciało odczuwa przyjemność zakończoną nawet orgazmem, gdy śnisz o pozornie nieseksualnych sprawach, jak tankowanie benzyny, rytmiczny taniec czy latanie. Dużo bardziej podniecający od zwykłego stosunku ( i to dla obu stron) może być sen, w którym Twój mężczyzna gładzi kobietę po włosach. Jako źródło takich snów psycholodzy podają ogromną więź psychiczną z partnerem i głębokie zaufanie. A przecież jak ogólnie wiadomo – orgazm przeżywa się w głowie, nie tam, gdzie nam się wydaje!

Senny gwałt

Czasami sny erotyczne są tak przepełnione perwersją, że budzisz się zlany (zlana) potem, bliżej przerażenia niż rozkoszy. W rzeczywistości 65-75 procent snów erotycznych rodzi nieprzyjemne uczucia. Najczęściej są nimi strach oraz poczucie winy. W takich wypadkach sen sygnalizować może jakiś problem.
Jeśli we śnie ktoś Cię przymusza do seksu, ale Tobie się to podoba, nie ma w tym nic złego. Jeśli natomiast odczuwasz przerażenie, może to oznaczać np. jakieś nadużycie lub sytuację wymuszania w prywatnym życiu.
Równie niepokojące są sytuacje, gdy śnisz, że to Ty jesteś gwałcicielem (gwałcicielką, co także się zdarza!). Może to oznaczać, że masz czasem nawet bardzo głęboko ukryte frustracje, a nawet złość prowadzącą do agresji.
Warto się też zastanowić nad snami o treści homoseksualnej. Seks z partnerem tej samej płci może, lecz absolutnie nie musi, sygnalizować skłonności homoseksualne. Równie dobrze może po prostu oznaczać, że kontakt z partnerem (partnerką) stał się zbyt koleżeński.
Tak czy owak nie powinno się bagatelizować pewnych symptomów sennych. Sny przecież najczęściej coś sygnalizują i jeśli rodzą w Tobie negatywne uczucia, trzeba się zastanowić, gdzie tkwi źródło tych niemiłych odczuć. W przypadku powtarzających się snów warto udać się do psychologa lub po prostu skorzystać z porady seksuologa.

Mówić, nie mówić?

Jeśli Twój sen był wyjątkowo piękny, masz ochotę opowiedzieć go swojej partnerce (swojemu partnerowi). To nie zawsze dobry pomysł. Partnerzy często bywają zazdrośni o sny. Interpretują je dosłownie, zastanawiając się, co robią źle, skoro w snach wolimy innych kochanków. Nie znaczy to, że trzeba milczeć jak grób i na pytanie: "Kochanie, co ci się śniło w nocy? Tak zmysłowo mruczałaś/łeś...", odburknąć: "Nic" i podreptać do łazienki.
O snach można opowiadać unikając nazwisk i przesadnych zachwytów nad umiejętnościami nocnego kochanka, chyba że była to Twoja partnerka (partner). Zwłaszcza wtedy warto nawet ze szczegółami opowiedzieć tę historię. Może się to okazać tak podniecające, że dojdzie do, równie udanego jak sen, remake'u na jawie.

Polecamy: W jaki sposób mogę zarazić się wirusem HIV

Redakcja poleca

REKLAMA