Kolczyk w penisie - czy warto?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Prawidłowa długość członka – czyli jaka?

Jaka powinna być długość członka? Ile wynosi średnia długość członka? Czy istnieje pojęcie „odpowiednia długość członka”? Co liczy się bardziej – długość czy grubość członka? Czy długość penisa rzeczywiście ma znaczenie dla jakości życia seksualnego? Co powinnaś wiedzieć o rozmiarze męskiego członka.
/ 19.04.2016 11:52
Kolczyk w penisie - czy warto?/fot. Fotolia fot. Fotolia

„Czy mój członek ma prawidłową długość?” – to pytanie pojawia się w głowie każdego mężczyzny przynajmniej raz w życiu. Świadomość tego, że pod względem wielkości przyrodzenia nie odstaje on od statystycznej czołówki, ma niebagatelne znaczenie dla męskiej psychiki. Wielkość penisa to dla facetów być albo nie być – jeśli zabraknie kliku centymetrów do standardu, mężczyzna może poważnie strącić wiarę w siebie i zamknąć się na kontakty seksualne (dlatego, drogie panie, warto czasami ugryźć się w język).

Przewrażliwienie na punkcie swojej męskości tłumaczy fakt, że mężczyźni z natury są ciekawi, co inni faceci mają w spodniach (historie o porównywaniu swoich członków w szkolnych toaletach są już legendarne!). Na szczęść twój partner nie będzie musiał zaglądać swoim kolegom w spodnie, bo wszystkiego  dowiedzie się od swojej oświeconej partnerki. Oto, co powinnaś wiedzieć o rozmiarze męskiego członka.

Rozmiar statystyczny

Jedne z pierwszych badań poświęconych długości męskiego członka przeprowadził w latach 1938-1963 amerykański Instytut Kinseya. Według danych z 1948 r. średnia długość członka u mężczyzn w wieku 20–59 lat w stanie zwiotczałym wynosiła 9,70 cm, po wyprostowaniu - 16,74 cm i od 12,7 do 16,5 cm w stanie erekcji. Przeciętny obwód członka w stanie erekcji wynosił 10-12,5 cm. Wyniki nie były jednak wiarygodne, ponieważ dane uzyskano na podstawie ankiety, w której mężczyźni sami podawali wymiary swojego przyrodzenia.

Mimo to przez wiele lat powoływano się na wyniki badań Instytutu Kinseya i za średnią długość członka w erekcji u białego mężczyzny przyjmowano 16,5 cm. Jednak późniejsze badania przeprowadzone w warunkach klinicznych przez personel pokazały, że przeciętna długość członka jest mniejsza i w stanie wiotkim waha się od 8,60 do 9,22 cm, wyprostowany od 8,98 do 12,5 cm i w stanie erekcji od 12,7 do 15,7 cm.

Zobacz także: 15 trików Kamasutry, które wzmocnią wasz orgazm

Jak na tle tych wyników wypadają Polacy? Całkiem imponująco! Według raportu "Seksualność Polaków 2011", opracowanego przez seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego, deklarowana przez badanych respondentów średnia długość członka to 17,26 cm. W porównaniu z wynikami sprzed 10 lat, członek przeciętnego Polaka wydłużył się o prawie 5 cm!

Ile to jest „mały członek”?

Gdyby zebrać wszystkie dane z dotychczas przeprowadzonych badań, nie bacząc na metodę badawczą i przedział wiekowy, wyniki wyglądałyby tak:

W spoczynku:

bardzo mały –  poniżej 4,5

mały – 4,5-7 cm

średni – 7,1- 9 cm

duży – 9,1 cm – 11, 9 cm

bardzo duży – powyżej 12 cm

Zobacz galerię: Pozycje dla małych penisów

W stanie wzwodu

bardzo mały – poniżej 9 cm

mały – 9-12,5 cm

średni – 12,6-15,5 cm

duży – 15,6-18 cm

bardzo duży – powyżej 18 cm

Wystarczą 4 cm

Gdyby zapytać mężczyzn, czy rozmiar ma znaczenie podczas stosunku, większość bardziej doświadczonych seksualnie, odpowiedziałaby pewnie, że nie tak duże jak technika, ale od nadmiaru głowa nie boli. Duży członek, powyżej 18 cm, wygląda wprawdzie imponująco, ale mało panów zdaje sobie sprawę, że tak duży rozmiar nie jest szczególnie lubiany przez kobiety. Przeciętna kobieca pochwa ma długość 7-8 cm i nawet gdy podczas podniecenia staje się bardziej elastyczna, z ledwością jest w stanie pomieścić takiego olbrzyma.

Według badań fizjologa Kena Purvisa, autora książki „Tajniki orgazmu”, najwięcej czułych punktów w pochwie mieści się na pierwszych 4 cm od wejścia oraz na zewnątrz – (łechtaczka i srom). Im głębiej, tym mniej zakończeń nerwowych i mniejsza przyjemność z penetracji. Z punktu widzenia kobiety, bardziej liczy się grubość niż długość, ale - jak zaznacza autor badań - najważniejsza jest technika. Wszak nie sztuką jest mieć wielki miecz, lecz umieć nim władać!

Zobacz także: Punkty erogenne, o których nie wiesz

Taki mały, a taki duży?

Natura bywa przewrotna i łatwo mogą się o tym przekonać panowie z małym członkiem. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich seksuologów, Wiliama Mastersa i Virginii Johnson, członek podczas erekcji potrafi powiększyć się o 60%. Podczas badań zaobserwowano, że u mężczyzn z małym przyrodzeniem, erekcja daje spektakularny efekt, natomiast u panów z dużym penisem w stanie spoczynku, erekcja nie powoduje wyraźnej różnicy. Do podobnych wniosków doszedł fizjolog, Ken Purvis, autor książki „Tajniki orgazmu”. Z przeprowadzonych przez niego badań wynika, że im mniejszy członek, tym większa erekcja.

Zobacz także: 10 zaskakujących faktów o seksie

Dowiedz się więcej o rozmiarze członka z naszego forum medycznego.

Tagi: orgazm, penis, seks
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (82)
/28.08.2019 23:14
Katoliki mają największe jaja a Protestanci fujarki
/31.10.2017 01:06
Mam pytanie co zrobić bo mam chyba za krótkie wędzidełko tzn napletek schodzi mi z żołędzia ale zaraz za nim jest to takie naciągnięte a powinno chyba luźniej chodzić czy ktoś tak też ma bo jak np.walę gruchę to wolę trzepać z napletkiem zaciągniętym niż odsłaniać żołędzia czy to normalne ? I jeszcze takie pytanie mam bo jak fapuje to zaraz mi taka mazia biała jak serwatka wkoło napletka się tworzy szybko też tryskam i boję się że jak będę z dziewczyną bara bara to za szybko trysnę po kilka zbliżeniach ,a tak swoją drogą to jak to jak zakładam gumkę i chce loda naprzemian z seksem to jak to ściągać trza ,bo ja bm chciał tak jak w pornosach w dziurkę lodzik w dziurkę druga lodzik a tak to bawić się z gumakami echhh lepiej chyba co sądzicie ?
/16.06.2017 15:45
W artykule wielokrotnie zamiennie z mężczyzną pada określenie-facet Facet to określenie pejoratywne i jako mężczyzna czuje się ''dotknięty'' tym określeniem. To jest język raczej rynsztokowy uskuteczniany przez ludzi z marginesu. Co ciekawe jak widać przenika on coraz wyżej. Skoro możemy określać mężczyznę jako faceta to bądźmy sprawiedliwi oraz konsekwentni i kobiety określajmy jako: laski, babki, facetki, lachony itd. Nie może być mowy o stosowaniu podwójnych standardów czyli kobieta-facet. To poniżające dla mężczyzn. Powinno być, kobieta-mężczyzna albo jeśli chcemy iść dalej to lachon-facet. Poza tym nie przypominam sobie żeby w mojej szkole podstawowej chłopcy porównywali wielkości swoich przyrodzeń. To raczej intymna sprawa i nikt takich porównań nie stosował. Chyba że teraz taka ''moda'' nastała.
POKAŻ KOMENTARZE (79)