Para/fot. Fotolia

Od czego zależy libido kobiety?

Popęd płciowy kobiety zależy w dużej mierze od hormonów. Libido często spada po porodzie i w przypadku chorób tarczycy, jak również w wyniku zażywania tabletek hormonalnych. Co jeszcze zwiększa lub zmniejsza ochotę na seks?
/ 12.10.2012 12:35
Para/fot. Fotolia

Cykliczna ochota na seks...

Za brak ochoty na seks często obwinia się hormony. „To prawda, hormony w dużej mierze odpowiadają za nasze nastroje, a także – za odczuwanie ochoty na zbliżenia” - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. „Jeżeli mówimy o kobiecym cyklu miesięcznym, to występujące w nim cykliczne wahania hormonów płciowych wpływają w znaczny sposób na poziom libido. I tak pierwsza faza cyklu do owulacji jest zdominowana przez estrogeny, co powoduje większą ochotę na seks. Po owulacji, w organizmie kobiety następuje wzrost hormonu nazywanego progesteronem, który wycisza libido. Najniższy poziom nasze libido osiąga krótko przed miesiączką na skutek spadku poziomu zarówno progesteronu, jak i estrogenu. Należy jednak pamiętać, że u każdej Pani poziom hormonów jest nieco inny, występują różne wahania, dlatego w zakresie odczuwanego pożądania także mogą zachodzić zmiany".

Piotr Pałagin, znakomity lekarz i psychoterapeuta  w rozmowie z Ireną Stanisławską  w książce „Gdzie mieszka seks” (Wyd. Czarna Owca, 2010)  twierdzi, że Panie, które ogólnie mają wysoki poziom estrogenów, są dosyć łagodne i przed miesiączką chętniej uprawiają seks (mimo tego że poziom estrogenów spada), natomiast Panie, które charakteryzuje naturalnie wysoki poziom progesteronu, nie przejawiają chęci do miłosnych igraszek, a są zwyczajnie „wkurzone”.

Wrażliwość systemu hormonalnego tłumaczy częsty spadek libido po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej – wiele Pań, chcąc zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą w ten sposób, zaczyna nagle całkiem tracić ochotę na zbliżenia.

Spadek libido po porodzie

Na poziom libido wpływa między innymi także prolaktyna – hormon w najwyższym stężeniu występujący u kobiet po porodzie. „Wysoki poziom prolaktyny blokuje owulację i obniża popęd płciowy” – dodaje Aleksandra Demiańczyk. –  „To naturalnie występujące zjawisko mające na celu zapobieganie zbyt szybkiemu kolejnemu poczęciu. Prolaktyna daje organizmowi matki czas na zregenerowanie się i pozwala skupić się na opiece nad dzieckiem.Taki stan może pojawić się także bez wcześniejszego porodu. Mamy wtedy do czynienia ze stanami patologicznymi, które należy wyleczyć. Wysoki poziom prolaktyny może być spowodowany np. zaburzoną pracą przysadki lub guzami występującymi w jej obrębie".

Hormony tarczycy też wpływają na libido...

Nie każdy z nas będzie kojarzył niewielki gruczoł – tarczycę – z ochotą bądź jej brakiem na seks. Tymczasem przy niedoczynności tarczycy bądź przy chorobie Hashimoto, występuje obniżone libido. W takim wypadku konieczna jest wizyta u dobrego specjalisty, przeprowadzenie badań poziomu poszczególnych hormonów tarczycy i dobranie odpowiedniego leczenia.

Zobacz też: Jak przywrócić apetyt na seks?

Ciekawostki

Niezależnie od gospodarki hormonalnej kobiety czy wyboru metod antykoncepcji i jej wpływu na ochotę na seks, naukowcy od wielu lat mierzą, badają, sprawdzają co wpływa na nasze pożądanie. Oto kilka ciekawostek:

  • Czekolada wzmacnia ochotę na seks – ciemna czekolada zwiększa poziom dopaminy, a zawarte w niej bioflawonoidy dobrze wpływają na naczynia krwionośne, co poprawia krążenie krwi. Z kolei zawarta w czekoladzie dawka cukru może także dodać energii do miłosnych igraszek. Jednakże czekolada ma zaiste swoją „ciemną stronę” – dwa lata temu świat obiegły wyniki badań, w których okazało się, że ponad 1/3 kobiet woli jeść czekoladę niż... uprawiać seks. Badania były przeprowadzone przez producenta słodkich batoników, jednakże mogą być całkiem rzeczywiste biorąc pod uwagę, że kobiety często szukają w słodyczach pocieszenia, którego nie znajdują w partnerze. Także czekolada – tak, ale w niewielkich ilościach i gorzka!
  • Badania wykazały pozytywny wpływ kieliszka czerwonego wina na pożądanie seksualne u kobiet. Czerwone wino rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa dopływ krwi do kluczowych obszarów pobudzenia, jednak zbyt duże ilości alkoholu mają działanie zupełnie odwrotne – mogą obniżać sprawność seksualną, działać depresyjnie i tłumić libido.
  • Kolor czerwony kojarzy się z namiętnością, seksem, pasją i ma to swoje odzwierciedlenie w damskich wyborach. Badania opublikowane na łamach Journal of Experimental Psychology wykazały, że kobiety postrzegają mężczyzn noszących czerwień jako bardziej seksownych.

Zobacz też: Nie mam ochoty na współżycie - co robić?

Źródło: materiały prasowe B-C Sp.j. W. Demiańczyk, K. Michaluk/mn