Kobieta upokarza i ośmiesza
Coraz częściej – zarówno w rzeczywistości, jak i (przede wszystkim) w umysłach przerażonych mężczyzn pojawia się zarysowany przez Ch. Lascha obraz „seksualnie żarłocznej kobiety”, która staje się „źródłem pełnej przerażenia fascynacji”. Jej nienasycenie kwestionuje męskość każdego, kto „wpadnie w jej ręce”. Taka postać kobiety, występująca w przeszłości jedynie w przekazach stricte pornograficznych, dziś staje się coraz częściej bohaterką przekazów kultury popularnej, a ponadto kobietą „fatalną”, która nie tylko uwodzi, wykorzystuje i porzuca, lecz także upokarza i ośmiesza.
Przeczytaj: Jak opanować strach przed rozpoczęciem współżycia?
Strach przed niezaspokojeniem partnerki
W konsekwencji groźba impotencji w coraz mniejszym stopniu – jak sądzi Ch. Lasch – wynika z typowych dla przeszłości lęków mężczyzn. Dziś przyczyna jest bardzo prosta: obawa przed niezaspokojeniem seksualnie nienasyconych kobiet (paradoksalnie więc ich seksualne wyzwolenie – zamiast przynieść mężczyznom „więcej przyjemności”, zakwestionowało zarówno męskie ego, jak i męską erekcję). Panuje powszechne przekonanie, że o ile potencjał seksualny mężczyzn jest ograniczony, o tyle potencjał seksualny kobiet jest „biologicznie niewyczerpalny” (w najgorszym wypadku – przyjmują one postawę pasywnego obiektu, który nie musi robić nic). W kulturze współczesnej kobieta jest zatem – w wyniku zniesienia purytańskiej moralności wokół seksu – zarówno bardziej „dostępna”, jak i bardziej „zagrażająca”. Tak pisze o tym N. Friday: „Dziś wielu młodych mężczyzn mówi, że ta nowa kobieta raczej ich przeraża i że jest zbyt wymagająca – chce mieć wszystko i naprawdę może wszystko mieć”; mężczyźni „nie potrafią sprostać naszym, wciąż narastającym, gniewnym oczekiwaniom” (jak to ujęła bohaterka artykułu opublikowanego na łamach magazynu „Sukces”: „Liczba porzuconych przeze mnie facetów jest potwierdzeniem, że nie sprawdzają się w związkach z silnymi kobietami”).
Zobacz też: Zbyt giętki członek
Fragment pochodzi z książki „Tożsamość, ciało i władza w kulturze instant” Zbyszko Melosika (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy. Bibliografia dostępna w redakcji.