kobieta, nastolatka, rozmowa

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie i dojrzewaniu

Nie jest to łatwy temat, ale bardzo ważny, nie można go unikać i czekać, aż dzieci dowiedzą się same z kiepskich źródeł.
/ 25.11.2013 15:06
kobieta, nastolatka, rozmowa

Odpowiada Psycholog i seksuolog Kinga Frąckiewicz , z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Nasze dzieci zewsząd bombardowane są seksem. Od treści seksualnych roi się we wszechobecnej w niemalże każdym domu telewizji, reklamie. W gazetach dla młodych ludzi zamieszczane są techniczne wskazówki opisujące różnorodność pozycji seksualnych. Nasze dzieci o seksie dowiadują się z telewizji, gazet, Internetu, z przechwałek kolegów i koleżanek, którzy już „to” robili. Czytają w rubrykach z poradami listy nastolatków, którzy często narzekają, że jeszcze nie przeżyli swojego pierwszego razu, chociaż mają już 15, 16 lat. Czują się często gorsze, jeśli w tym wieku nie doświadczyli jeszcze seksu. Więc często wchodzą w relacje seksualne zbyt szybko. Pierwsze doświadczenie seksualne, zamiast stać się czymś wyjątkowym, staje się wtedy byle jakie, seks jest pośpieszny, z partnerem, z którym nie wiąże ich głębsze uczucie.

Chłopcy wierzą, że muszą rozładować napięcie seksualne , byle szybko, nie ważne z kim. Żeby im się nic od tego napięcia nie stało i żeby nie być gorszymi od kolegów. Dziewczynki często nie są jeszcze gotowe na seks ale godzą się na współżycie z obawy, że chłopcy nie będą chcieli czekać, aż one do seksu dojrzeją, i że przestaną być dla nich interesujące jeżeli nie zdecydują się na seks. Seks pokazywany w mediach nie przypomina rzeczywistości. Kobieta w filmach przeżywa orgazm po kilku minutach stosunku głośno krzycząc i mnąc prześcieradło. Mając taki obraz w głowach, młodzi chłopcy czują się sfrustrowani, kiedy podczas pierwszych stosunków seksualnych nie są tak sprawni jak bohaterowie filmów doprowadzający kobietę w zawrotnym tempie do orgazmu. Ponieważ czują silne podniecenie , może wystąpić u nich przedwczesny wytrysk nasienia albo przeciwnie, nie potrafią się dostatecznie podniecić, ponieważ są mocno zdenerwowani swoim „pierwszym razem”. Powinni wiedzieć, że takie sytuacje są zupełnie naturalne i nie świadczą o tym, że coś jest z nimi „ nie tak”. Ale telewizja, reklamy i koledzy im o tym nie powiedzą.

Musimy to zrobić my- rodzice. Rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu, o tym w jaki sposób zmienia się ich ciało i rodzi seksualność. Rozmawiać z nimi o ich seksualności pomimo , że najczęściej wstydzimy się poruszać tego tematu. Mamy pokusę , żeby go przemilczeć, poczekać aż dziecko wyedukuje się samo. Bo tak robili najczęściej nasi rodzice, nie rozmawiali z nami o seksie, wstydzili się i przekazywali nam ten wstyd. My zarażamy tym wstydem nasze dzieci. Powstaje błędne koło. Kiedy przełamiemy wstyd i pomimo wstydu zaczniemy z dziećmi rozmawiać o seksualności , pamiętajmy, że trzeba powiedzieć o tym, jak zabezpieczyć się przed niechciana ciążą, gdzie zdobyć środki antykoncepcyjne, o tym jak może reagować podczas podniecenia i podczas seksu ciało, podkreślając , że te reakcje są czymś naturalnym. Ale poza tymi informacjami bardzo potrzebne jest położenie nacisku w rozmowie na to, jak ważne są uczucia między partnerami , którzy decydują się na seks. Istotne jest podkreślenie roli uczuć, bo to one powodują , że seks może być cudownym przeżyciem, podczas którego odczuwamy jedność z partnerem.

To miłość do partnera sprawia, że czujemy się przy nim bezpiecznie, potrafimy się rozluźnić, otworzyć na doznania płynące z seksualnego aktu. Mówmy swoim dzieciom, że nie warto śpieszyć się z rozpoczęciem współżycia. Jeżeli poczekamy z seksem, poznamy przedtem partnera, pouwodzimy się wzrokiem, czułym dotykiem, słowami, wtedy mamy większe szanse zaangażować się w relacje, która nie będzie jednorazową przygodą. Jeśli partner poczeka na seks, wtedy widzimy, że zależy mu na relacji z nami, nie tylko na rozładowaniu napięcia seksualnego. Poza tym uwodzenie się w oczekiwaniu na seks sprawia, że napięcie seksualne pomiędzy partnerami rośnie. Odraczając moment seksu sprawiamy, że pożądamy partnera jeszcze bardziej i seks jest jeszcze wspanialszym przeżyciem. W Indiach świętuje się dzień, w którym dziewczynka staje się kobietą. Może warto w naszych rodzinach potraktować jako święto dzień, w którym dziewczynka ma pierwszą miesiączkę? Obdarować ją prezentami z tej okazji. Postarajmy się, żeby seksualność nie była dla naszych dzieci czymś, czego będą się wstydzić ale tym, co stanie się źródłem radości.

Masz ten temat już za sobą? Podziel się swoim doświadczeniem!
Podyskutuj na forum.