Jak choroby serca wpływają na życie seksualne? /sxc.hu

Choroby serca a seks w starszym wieku

Choroby serca są najczęstszymi schorzeniami u ludzi starszych. Chore serce nie pracuje prawidłowo, przez co nie może dostatecznie zaopatrzyć w krew narządów w organizmie człowieka. Choroby serca powodują złe funkcjonowanie innych narządów, co może być przyczyną zaburzeń potencji.
/ 02.09.2010 09:05
Jak choroby serca wpływają na życie seksualne? /sxc.hu

Choroby serca utrudniające wzwód

Chorobą serca, która bardzo często jest przyczyną zaburzeń wzwodu jest choroba wieńcowa. Po pierwsze długotrwała choroba wieńcowa nie jest już tylko schorzeniem naczyń serca, ale także wpływa na jakość jego pracy jako pompy. Źle ukrwione serce nie jest w stanie pracować wydolnie, co powoduje że krew nie jest dostarczana w wystarczających ilościach na obwód, w tym także do naczyń prącia. Jednym z głównych mechanizmów wzwodu jest napływ zwiększonej ilości krwi do męskiego członka, a konkretnie do jego struktur zwanych ciałami jamistymi. Kiedy serce jest niewydolne nie może przepompować zwiększonej ilości krwi do prącia przez co nie dochodzi do wzwodu.

Innym mechanizmem poprzez który na skutek choroby wieńcowej może dochodzić do zaburzeń potencji, to miażdżyca. Jeżeli miażdżyca znajduje są w naczyniach wieńcowych to jest duża szansa, że jest ona także w innych naczyniach, czyli też tych, które doprowadzają krew do prącia w trakcie wzwodu. Tętnica, w której odkładają się blaszki miażdżycowe twardnieje i nie może się rozkurczać równie dobrze jak zdrowe naczynie. Jeżeli chodzi o naczynia prącia to jeśli nie mogą się właściwie rozszerzać to krew nie może dopływać we właściwych ilościach do członka co powoduje problemy ze wzwodem.

Czytaj też: Seks po zawale mięśnia sercowego

Uwaga na środki wspomagające potencję

Choroby układu krążenia są też pewnym ogranicznikiem jeżeli chodzi o leczenie impotencji. Najpopularniejszymi środkami wspomagającymi prawidłowy wzwód są te zawierające sildenafil (np. Viagra, Maxigra, Kamagra, Caverta). Stosuje je wielu mężczyzn w starszym wieku, jednak ci, którzy mają problemy z sercem, powinni zachować szczególną ostrożność. Nasilone objawy choroby wieńcowej są przeciwwskazaniem do stosowania tego leku. Także przy zaawansowanej niewydolność serca nie powinno się stosować środków zawierających sildenafil. Ciężkie zaburzenia rytmu serca oraz wady zastawek serca, które często mogą być powikłaniem przebytego zawału, wykluczają zażywanie leku. Stan po świeżym zawale, tzn. w przeciągu ostatnich 2 tygodni, również jest przeciwwskazaniem do stosowania sildenafilu.

Leku nie powinny także używać osoby, które stosują leki z grupy tzw. nitratów. Należy do nich między innymi nitrogliceryna, czyli lek stosowany doraźnie przez osoby z chorobą wieńcową, w razie pojawienia się bólu w klatce piersiowej. Przy poważnych chorobach serca nie poleca się także takich metod leczenia impotencji jak iniekcje do ciał jamistych.

Seksualna emerytura?

Oczywiście nie oznacza to, że osoba ze zdiagnozowaną chorobą serca jest skazana na przymusową seksualną emeryturę. Po prostu przed zastosowaniem leków konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który zdecyduje czy jest to bezpieczne.

Choroby serca nie pozostają bez wpływu na dotychczas prowadzone życie, w tym także na to seksualne. Oprócz tego, że mogą powodować problemy ze wzwodem, a także mogą uniemożliwiać stosowanie terapii poprawiających potencję, zmniejszają ogólną wydolność fizyczną organizmu, co też nie pozostaje bez wpływu na stosunki seksualne.

Polecamy: Jak poprawić potencję w starszym wieku?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)