Seks po zawale mięśnia sercowego

Seks po zawale mięśnia sercowego

Wiele osób po zawale mięśnia sercowego martwi się brakiem możliwości powrotu do życia erotycznego. To prawda, że przez około kilka pierwszych tygodni po zawale najlepiej jest unikać dużego wysiłku fizycznego. Nie oznacza to jednak, że z seksem po zawale należy się pożegnać już na zawsze.
/ 16.07.2010 18:26
Seks po zawale mięśnia sercowego

Tak jak po każdej chorobie tak również po zawale serca nasz organizm potrzebuje czasu, aby całkowicie powrócić do normy. Dlatego też warto dostosować aktywność fizyczną w tym seksualną do wydolności organizmu. Przez pierwsze dni po powrocie ze szpitala warto powstrzymać się od współżycia, aczkolwiek okres ten jest sprawą bardzo indywidualną. Po wykonaniu tzw. by-passów zaleca się, aby okres ten nie był krótszy niż cztery tygodnie. Kolejnym stadium powrotu do normalności powinny być stosunki seksualne o niezbyt gwałtownym przebiegu.

Warto początkowo unikać szybkiego budowania napięcia i bardzo dużego wysiłku. W ten sposób ograniczymy możliwość szybkiego wzrostu ciśnienia tętniczego i czynności serca. Jeśli partner osoby chorej zrozumie sytuację, pozwólmy, aby to on wykonywał większość aktywności fizycznej w czasie seksu. Pomocne mogą być pozycja na boku, lub kiedy partner jest na górze. Jeśli tylko pojawi się dyskomfort, ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca lub jakiekolwiek niepokojące objawy należy natychmiast przerwać i odpocząć, ewentualnie można przyjąć leki z grupy mitratów, które powinny w takiej sytuacji przynieść ulgę.

Polecamy: Czy wiesz jakie zagrożenia niesie ze sobą antykoncepcja hormonalna?

Problemy z erekcją

Niektórzy mężczyźni skarżą się na problemy z erekcja po zawale mięśnia sercowego, kobiety na trudności z osiągnięciem orgazmu. Jednym z najczęstszych powodów takiego stanu jest stres związany z powrotem do aktywności po ciężkiej chorobie oraz strach przed bólem a nawet śmiercią w trakcie aktu seksualnego. Do innych przyczyn mogą należeć leki a w szczególności tzw. beta-blokery, które otrzymuje większość pacjentów po zawale. Leki te na ogół są niezbędne i nie należy ich odstawiać bez konsultacji z lekarzem. Problemy z erekcją mogą być także wynikiem miażdżycy naczyń doprowadzających krew do penisa. Należy pamiętać, że z pomocą lekarza i przy odpowiednim postępowaniu w większości przypadków można sobie poradzić z zaburzeniami erekcji. Bardzo ważne jest aby nie przyjmować leków wspomagających erekcję na własną rękę. Popularna Viagra nie powinna być łączona z pochodnymi nitrogliceryny, które są często przyjmowane przez pacjentów z chorobą wieńcową. 

Jednak powrót do życia erotycznego po przebytym zawale mięśnia sercowego to na ogół problem obejmujący więcej niż tylko fizyczną wydolność organizmu. Dość często chorzy po zawale wykazują objawy depresji. Choroba ta często spada na człowieka nagle pojawiają się obawy o przyszłość, konieczność zmiany stylu życia, niejednokrotnie także niestabilność finansowa a to wszystko razem może wywołać kryzys w związku. Dlatego powrót do normalności po zawale mięśnia sercowego może być procesem długotrwałym wymagającym nie tylko współpracy z lekarzem, ale z całą rodziną i bliskimi.

Po zawale mięśnia sercowego należy unikać seksu:

Po spożyciu alkoholu.
Po spożyciu dużego posiłku.
Kiedy jesteśmy wyczerpani, zmęczeni.
Kiedy nie jesteśmy zdenerwowani, w celu rozładowania napięcia.
Gdy jest zbyt gorąco lub zimno w pomieszczeniu.

Jako, że problemy seksualne po zawale mięśnia mogą mieć różnorakie przyczyny fizjologiczne jak i psychologiczne warto rozmawiać szczegółowo o nich z lekarzem. On powinien dobrać najodpowiedniejsze leczenie tak aby poprawić życie erotyczne ale nie kosztem zdrowia serca. Mimo, że motyw zawału w trakcie współżycia jest częsty w filmach czy literaturze wiarygodne źródła naukowe mówią, że takie okoliczności towarzyszą mniej niż 1% wszystkich zawałów mięśnia sercowego.

Warto przeczytać: Domowe leczenie opryszczki płciowej