bdsm fot. Fotolia

BDSM: sadyzm, masochizm i sadomasochizm

BDSM to głównie zachowania z zakresu dominacji, dyscypliny, kar, niewoli, przymusu, a nawet pewnych form przemocy. Czytaj więcej na temat tej formy erotycznych zachowań!
/ 28.08.2017 11:35
bdsm fot. Fotolia

Tajemniczy skrót BDSM pochodzi od pierwszych liter angielskich słów - związanie, dyscyplina, dominacja, uległość, sadyzm i masochizm. Zazwyczaj to wyrażenie odnosi się do nietypowych zachowań seksualnych, chociaż bywają one również przenoszone do życia codziennego. Większa część działań BDSM odbywa się pod przymusem, ale nie jest to forma molestowania, ponieważ obie strony świadomie wyrażają na nie zgodę. Praktyki BDSM zyskały popularność dzięki serii "50 twarzy Greya", której główni bohaterowie uprawiali sadomasochizm.

Na czym dokładnie polega BDSM?

BDSM to głównie zachowania z zakresu dominacji, dyscypliny, kar, niewoli, przymusu, a nawet pewnych form przemocy. Odbywają się one za przyzwoleniem obojga partnerów, przy czym role są zazwyczaj stałe - na ogół jedna ze stron zawsze jest dominująca, a druga pełni rolę niewolnika. Zamiany ról zdarzają się raczej sporadycznie, chociaż miłośnicy BDSM wcale ich nie wykluczają.

Istotną częścią praktyk BDSM są specjalne sygnały i kody, za pomocą których partnerzy np. dają sobie znać, że ich granice za chwilę zostaną przekroczone i należy przerwać igraszki. Większa część zabaw BDSM opiera się przecież na czynnościach, które w normalnych sytuacjach kojarzyłyby się przede wszystkim z bólem lub poniżeniem. Gdyby nie sygnały bezpieczeństwa, sado-maso bardzo łatwo mogłoby zamienić się w przemoc domową albo doprowadzić do trwałych uszkodzeń ciała. Umowne kody zabezpieczają też stronę dominującą przed ewentualnym oskarżeniem o przestępstwo.

Najczęstsze zabawy erotyczne powiązane z BDSM to:

  • Dominacja i uległość. Przejęcie kontroli nad partnerem lub partnerką. Strona uległa często odgrywa wtedy rolę zwierzęcia.
  • Sadyzm i masochizm. Sadyzm to odczuwanie przyjemności dzięki zadawaniu komuś cierpienia, a masochizm opiera się na osiąganiu satysfakcji seksualnej poprzez odczuwanie bólu. Te zachowania niejednokrotnie balansują na granicy ryzyka, zwłaszcza że wiążą się np. z odcinaniem dopływu tlenu.
  • Skrępowanie i dyscyplina. Do zabaw BDSM używa się wielu gadżetów. Duża część z nich ma umożliwiać całkowite skrępowanie partnera, np. poprzez przywiązanie jego kończyn lub skucie kajdankami.

Techniki BDSM w serii „50 twarzy Greya”

Ogromne zainteresowanie technikami BDSM wybuchło wraz z olbrzymią popularnością serii erotycznych powieści i filmów o specyficznym układzie, łączącym Christiana Greya z Anastasią Steele. Osoby, które od wielu lat fascynują się tego rodzaju praktykami, twierdzą jednak że wersja przedstawiona w trylogii została mocno ugrzeczniona.

Chociaż Pan Grey zdecydowanie dominuje nad ukochaną, często knebluje ją albo przywiązuje, wymierza solidne klapsy i używa wielu erotycznych zabawek, rzeczywiste BDSM opiera się na znacznie ostrzejszych doznaniach, a seks częściej przypomina gwałt niż tradycyjny stosunek. Trzeba jednak przyznać, że na fali popularności serii, w wielu sypialniach zagościły kajdanki i pejcze...

Czytaj więcej na temat erotyki