Zalety nowoczesnych środków antykoncepcyjnych

Jakie są zalety nowoczesnych środków antykoncepcyjnych? Dlaczego kobiety chętnie sięgają po plaster oraz pierścień antykoncepcyjny? Czy nowoczesne metody antykoncepcji są skuteczne i bezpieczne? Zobacz, co na ten temat sądzi dr Grzegorz Południewski!
/ 05.01.2015 12:41

nowoczesna antykoncepcja hormonalna

Fot. Fotolia

Zalety nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej

Współczesna antykoncepcja hormonalna ma coraz więcej do zaoferowania kobietom szukających skutecznych sposobów ochrony przed nieplanowaną ciążą i metod dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Najnowszą grupę stanowią nowoczesne środki hormonalne takie jak pierścień antykoncepcyjny, plaster czy implant. Jakie korzyści z ich stosowania kobiety doceniają najbardziej?

Zalety nowoczesnych metod antykoncepcji wg kobiet:

  • nie trzeba o nich codziennie pamiętać (53%),
  • mają wysoką skuteczność (38%),
  • nie powodują działań ubocznych tj. bóle głowy, obniżony nastrój, spadek libido (23%)
  • regulują cykl miesiączkowy i umożliwiają jego lepszą kontrolę (19%).

Kobiety doczekały się sposobów antykoncepcji, o których nie muszą codziennie pamiętać. Dają duży komfort i wygodę stosowania oraz podnoszą skuteczność antykoncepcji. Znacznie zmniejszone ryzyko popełniania błędów przyjmowania w porównaniu np. z pigułką, zwiększa skuteczność tych metod do niemalże 100%. Taki sposób dostarczania hormonów zapewnia dobry efekt przy małym i równym ich stężeniu w krwi.

"Szczególnie efektywnie hormony wchłaniają się przy zastosowaniu pierścienia antykoncepcyjnego, który uwalnia je w pochwie i stąd dopiero przechodzą one do krążenia. Ta droga podania omija układ pokarmowy, zmniejszając ryzyko występowania pewnych dolegliwości towarzyszących klasycznej pigułce. W efekcie wpływa to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich objawów jak bóle głowy wynikające z wahań hormonów, osłabienie libido, wahania nastrojów ” – podkreśla lekarz ginekolog Grzegorz Południewski.

Zobacz także: 4 mity na temat prezerwatywy!

Które metody nowoczesnej antykoncepcji są najpopularniejsze?

Odpowiadając na pytanie jakie metody spośród nowoczesnych sposobów antykoncepcji hormonalnej kobiety wybrałyby dla siebie, najczęściej wskazywały:

  • plaster (41%),
  • pierścień antykoncepcyjny (16%),
  • wkładkę hormonalną (15%),
  • implant antykoncepcyjny (10%).

„Wybór plastra związany jest z tym, że jest to metoda starsza i dłużej obecna na rynku. Ale wyniki te pokazują, że kobiety bardziej akceptują metody, które są proste w użyciu, które mogą mieć pod całkowitą kontrolą oraz stosować samodzielnie czyli plaster i pierścień.

Mogą też same w każdej chwili przerwać ich stosowanie, jeśli podejmą decyzję o zajściu w ciążę” – komentuje dr Grzegorz Południewski.

Źródło: Materiały prasowe Comunicat

Zobacz także: 5 najgorszych metod antykoncepcji (ranking)