Obok klasycznej pigułki, dysponujemy obecnie preparatami hormonalnymi do podawania podskórnego, domięśniowego, podskórnego, wewnątrzmacicznego oraz dopochwowego. Według obliczeń naukowców, ta ostatnia droga zapewnia najmniejszą sumaryczną dawkę estrogenu przy zachowanej porównywalnej skuteczności.
Polecamy: Historia antykoncepcji
Co to jest NuvaRing?
Pierścień dopochwowy NuvaRing jest środkiem złożonym, zawierającym estrogen i pochodną progesteronu. Jest on dostępny w jednym rozmiarze i należy go nosić przez 3 tygodnie w każdym cyklu (dopuszczalne jest też użycie bez tygodniowej przerwy na krwawienie). U 2-3% kobiet rocznie dochodzi do samoistnego wypadnięcia pierścienia. Jeśli nie założono następnego w ciągu 3 godzin, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez tydzień.
Korzystna droga podania
Błona śluzowa pochwy stanowi bardzo dobre miejsce dla wchłaniania hormonów, a wahania stężeń po podaniu tą drogą podlegają niewielkim wahaniom; decyduje to o lepszej tolerancji antykoncepcji. W przypadku NuvaRingu, którego skuteczność nie odbiega od typowej dla pozostałych rodzajów antykoncepcji hormonalnej (wskaźnik Pearla wynosi poniżej 1%), działania niepożądane występują rzadziej niż po pigułce. Dotyczy to m.in. takich objawów jak nudności, tkliwość piersi, krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe. Występuje natomiast zwiększona zachorowalność na infekcje pochwy, zwłaszcza grzybicze. Chociaż około 15% kobiet i 30% mężczyzn zgłasza, że czuje pierścień podczas stosunku, nie jest to częsty powód rezygnacji z metody. Przeciwskazania do NuvaRingu obejmują m.in. kobiety z nieprawidłową anatomiczną budową oraz zakażeniami pochwy. Nie udowodniono, aby stosowanie środków plemnikobójczych lub tamponów wpływało na działanie pierścienia.
Polecamy: Antykoncepcja po porodzie
NuvaRing lepszy od pigułki i plastra?
Metoda dopochwowego stosowania hormonów ma kilka potencjalnych zalet w porównaniu z tabletką antykoncepcyjną. Jedną z nich jest schemat podawania leku raz na miesiąc, drugi wynika z drogi podania.
Doustne przyjęcie hormonalnej pigułki podlega licznym zaburzeniom (np. wymioty, biegunka) oraz wymusza skierowanie wchłoniętej substancji w pierwszej kolejności do wątroby.
Dochodzi w niej do przetworzenia znacznej części hormonów, interakcji lekowych oraz wpływu na procesy przebiegające w wątrobie (np. produkcja białek odpowiedzialnych za proces krzepnięcia). Podanie dopochwowe omija te zjawiska ( tzw. pierwszego przejścia), a hormony dopływają do wątroby dopiero w późniejszym czasie. Podobnie sprawa ma się z podaniem przezskórnym; plastry Evra nie spełniły jednak pokładanych w nich oczekiwań z uwagi na zbyt dużą dawkę estrogenu. W przypadku NuvaRingu dawka hormonów jest mniejsza, co powinno zdecydowanie poprawiać bezpieczeństwo jego stosowania.