– Z doświadczenia wiem, że wiele kobiet decydujących się na rozpoczęcie przyjmowania środków antykoncepcyjnych ma dużą wiedzę na temat jej zalet, jak i skutków ubocznych. Często podczas wizyt ginekologicznych pacjentki rozpoczynają rozmowę poświęconą zagadnieniu antykoncepcji, pozytywnie zaskakując mnie zdobytymi przez nie informacjami. Jednak niewiele pań zdaje sobie jeszcze sprawę z tego, że niektóre z przyjmowanych przez nie leków mogą znacznie wpływać na osłabienie działania antykoncepcji oraz powodować niepożądane skutki (np. nieregularne krwawienia między miesiączkami). Dlatego tak ważne jest, aby kobiety sięgające po antykoncepcję podzieliły się z lekarzem ginekologiem informacjami o zażywanych przez nie lekach. To samo działa w drugą stronę – o stosowanej antykoncepcji należy poinformować każdego lekarza, do którego zgłaszamy się z konkretną dolegliwością. Wymiana informacji z lekarzem zapewni nie tylko większą świadomość na temat interakcji jednoczesnego zażywania leków oraz środków antykoncepcyjnych, ale wpłynie również na zwiększenie poczucia komfortu i bezpieczeństwa w dbaniu o zdrowie – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.
fot. prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski
Po pierwsze: antykoncepcja hormonalna a antybiotyki
Większość antybiotyków przyjmowanych doustnie w mniejszym lub większym stopniu osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego warto podczas wizyty u lekarza, np. z powodu przeziębienia, powiedzieć również o przyjmowanej antykoncepcji. Należy zwrócić uwagę na następujące antybiotyki:
- Amoksycylina, czyli antybiotyk o działaniu bakteriobójczym, który jest stosowany między innymi przy zakażeniu dróg oddechowych, moczowych oraz zapaleniu ucha środkowego i migdałków podniebiennych.
- Tetracyklina – antybiotyk wykorzystywany przede wszystkim przy leczeniu trądziku oraz ropnych zakażeń skóry.
- Rifampicyna będąca antybiotykiem bakteriobójczym, stosowanym w leczeniu zakażeń wrażliwymi drobnoustrojami, np. gruźlicy oraz w przypadku poważnych zakażeń spowodowanych gronkowcami.
Antybiotyki mogą osłabiać skuteczność działania niektórych tabletek antykoncepcyjnych, jeżeli kobieta przyjmuje je po wystąpieniu owulacji (około 14. dnia cyklu). Dlatego podczas kuracji antybiotykowej połączonej z przyjmowaniem antykoncepcji warto wykorzystać dodatkowe metody zabezpieczenia (np. prezerwatywę), które zmniejszą prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Po drugie: antykoncepcja hormonalna a paracetamol
Jak się okazuje, nawet paracetamol może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Następuje to w sytuacji przekroczenia zalecanej dawki, co czasem nam się zdarza, szczególnie jeżeli chcemy szybko zapobiec rozwojowi przeziębienia.
Dokładne zapoznanie się z ulotką przyjmowanych leków działających np. na objawy grypy czy przeziębienia jest podstawą, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że paracetamol znajduje się w wielu powszechnie stosowanych środkach dostępnych bez recepty.
Zobacz też: 5 najgorszych metod antykoncepcji (ranking)
Po trzecie: antykoncepcja a inne leki i preparaty
Na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych mogą negatywnie wpływać:
- leki przeciwdepresyjne oraz preparaty łagodzące stany obniżonego nastroju typu depresyjnego, które można kupić bez recepty;
- preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca (jest to też jeden ze składników zawartych we wspomnianych wyżej preparatach łagodzących objawy depresji);
- niektóre herbatki ziołowe wspomagające odchudzanie. Specyfiki wzmagające perystaltykę jelit utrudniają wchłanianie się leku hormonalnego;
- niektóre leki stosowane w terapii zakażeń grzybiczych (np. gryzeofulwina). Przy ich jednoczesnym stosowaniu z antykoncepcją jest zalecana dodatkowa ochrona przed zajściem w ciążę.
Zobacz też: Ciąża z ręcznikiem - mity o zapłodnieniu i antykoncepcji
Źródło: materiały prasowe On Board/mn