Antykoncepcja bezpieczna dla matek

Antykoncepcja bezpieczna dla matek

Czy karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę? Jakie środki antykoncepcyjne są bezpieczne dla młodych mam?
/ 16.05.2013 15:57
Antykoncepcja bezpieczna dla matek
Po narodzinach dziecka potrzebujesz trochę czasu, by powrócić do formy i odzyskać ochotę na pieszczoty. Seks po porodzie bywa trudny, m.in. przez to, że boisz się zbyt szybkiego zajścia w ciążę. Karmienie piersią nie chroni całkowicie przed zapłodnieniem. Dlatego powinnaś wybrać jedną z metod antykoncepcji.

Pigułka

Od 2002 roku dostępna jest w Polsce tzw. minipigułka, bezpieczna dla mam karmiących. Tabletka zawiera jedynie progestagen, niewpływający na laktację i – co ważne – nieszkodzący dziecku.
Minipigułki o nazwie Cerazette (28 pigułek kosztuje 40 zł) kupisz tylko na receptę. Należy je zażywać zawsze o tej samej porze. Nie powinno się przyjmować ich wcześniej niż trzy tygodnie po porodzie. Skuteczność minitabletki wynosi u kobiet karmiących piersią 96–98%, ale gdy zakończysz laktację, zmniejszy się do 80%.

Zastrzyk
Hormony mogą zostać podane także w zastrzyku Depo-Provera, który wystarcza na trzy miesiące. Nie zawiera estrogenu, więc jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią. Podaje się go po mniej więcej sześciu tygodniach po porodzie, gdy laktacja już się unormuje. Wadą zastrzyku jest jednak to, że nie można przerwać jego działania. Jeśli więc wystąpią objawy złej tolerancji (np. plamienia międzymiesiączkowe), będziesz na nie narażona przez całe trzy miesiące.

Wkładka
Nie wpływa w żaden sposób na laktację, ale wymaga dobrego stanu zdrowia – spirali nie wolno zakładać, gdy masz wady macicy lub stany zapalne szyjki. Wkładka nie dopuszcza do zagnieżdżenia się jaja w macicy. Zakłada ją ginekolog trzy miesiące po porodzie, zwykle na około trzy lata. Po jej założeniu dwa razy do roku lekarz powinien sprawdzić, czy jest ułożona prawidłowo, i zrobić cytologię. Wkładka o nazwie Mirena działa jak minipigułka, a progestagen uwalnia się w macicy.
Wskaźnik zawodności Pearla: 0,1–2.

Kapturek lub prezerwatywa
Kapturek umieszcza się w pochwie przed stosunkiem tak, żeby zakrył wejście do macicy
. Wskaźnik zawodności Pearla: 12–17. Dla mężczyzn prezerwatywa jest najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym.
Wskaźnik zawodności Pearla: 3–4.

Środki chemiczne

To żele i globulki. Należy je aplikować na 10–15 minut przed stosunkiem. Unieruchamiają plemniki i zmniejszają ich żywotność. Są tanie (opakowanie kosztuje kilkanaście złotych), ale raczej zawodne. Najlepiej stosować je z prezerwatywą.
Wskaźnik zawodności Pearla: 4–20.

Metoda naturalna

Kalendarzyk małżeński polega na wyliczaniu dni płodnych i unikaniu stosunków właśnie w tym czasie. Okres wstrzemięźliwości powinien trwać mniej więcej od 8. do 18. dnia cyklu. Tę metodę można stosować dopiero po pojawieniu się miesiączek, jednak jest ona często bardzo zawodna (trudno z całą pewnością określić dni płodne).

Które są skuteczne?
Na to pytanie pomaga odpowiedzieć tzw. wskaźnik zawodności Pearla. Określa on, ile ze 100 kobiet, stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez 12 miesięcy, zaszło w ciążę. Jeśli wskaźnik wynosi np. 4, oznacza to, że cztery kobiety (ze 100) zaszły w ciągu roku w ciążę.

Konsultacja: Władysław Fidziński, ginekolog-położnik, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Praskiego.