Dzięki tej metodzie łatwo pozbędziesz się nadczynności tarczycy. Ale grozi ci inna choroba

Chcesz pozbyć się nadczynności tarczycy? Możesz skorzystać z leczenia izotopowego. Jest tylko jedno ale… Skutkiem ubocznym terapii będzie niedoczynność tarczycy.
Dzięki tej metodzie łatwo pozbędziesz się nadczynności tarczycy. Ale grozi ci inna choroba fot. Fotolia

Do nadczynności tarczycy dochodzi wówczas, gdy organ ten produkuje zbyt dużą ilość hormonów. Trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny, które odgrywają bardzo ważną rolę przede wszystkim w funkcjonowaniu układu nerwowego, krążenia oraz kostnego. I choć nadczynność przybiera różne formy, np. choroby Gravesa-Basedowa, wola guzowatego czy gruczolaka toksycznego, metody leczenia są podobne.  

Sposoby leczenia nadczynności

W pierwszej kolejności specjaliści sięgają po:

  • Farmakoterapię
  • Zabiegi chirurgiczne

Nie zawsze jednak leczenie tymi metodami przynosi dobry skutek. Choroba może np. nawracać. Poza tym, nie u każdego z nas można je zastosować. Jeśli ktoś np. choruje na serce, mogą być kłopoty z zastosowaniem znieczulenia ogólnego przy operacji.

Wtedy zostaje już tylko leczenie izotopowe, czyli leczenie z zastosowaniem radioaktywnego jodu.

Na czym polega leczenie radiojodem?

Do zniszczenia chorych partii tarczycy używa się radioaktywnego jodu-131. Tego samego, który podaje się pacjentom, u których wykonywana jest scyntygrafia, czyli obrazowanie tarczycy w diagnostyce tego narządu.

Przed leczeniem radiojodem robi się scyntygrafię. Dzięki niej wiadomo bowiem, jak chory zareaguje na podanie izotopu w większej dawce. Bada się również stężenia hormonów tarczycowych we krwi i niekiedy USG.

Na tydzień przed wzięciem jodu chory odstawia wszystkie leki na tarczycę oraz te zawierające jod. Inne przyjmuje w takich dawkach, jak zleci mu lekarz.

Potem trafia do izolatki, gdzie połyka niewielką kapsułkę z izotopem. Izotop dostaje się do krwiobiegu i wraz z nim krąży po organizmie. Dociera także do tarczycy,  gdzie jest wychwytywany przez chore komórki. Promieniowanie niszczy chorą tkankę, która wydzielała zbyt dużo hormonów.

Chory pozostaje w izolatce 2 dni, ponieważ jego ciało wydziela wówczas promieniowanie. Nie wolno go w tym czasie odwiedzać. Radiojod zostaje całkowicie wydalony z organizmu po ok. 2 tygodniach. Długość i intensywność promieniowania zależy od dawki, jaką dostaliśmy.

Efektywność terapii izotopowej

Skutki terapii zazwyczaj widać już po 6 tygodniach. Przeważnie są znakomite. Bo choć w Polsce nie ma na razie wielu ośrodków medycyny nuklearnej, gdzie takie leczenie można przeprowadzić, terapie izotopami stosuje się u nas już od 30 lat i mamy bardzo dobrych specjalistów w tej dziedzinie.

Przez kilka dni po wyjściu z izolatki chory powinien jedynie:

  • Dużo pić, by jak najszybciej wydalić izotop
  • Mniej kontaktować się z osobami bliskimi, szczególnie dziećmi i kobietami w ciąży
  • Spać w osobnym łóżku
  • Nie uprawiać seksu
  • Oddzielnie prać swoją bieliznę i bieliznę pościelową
  • Dokładnie i często myć całe ciało oraz sanitariaty po użyciu.

UWAGA! Jedynym przeciwwskazaniem do leczenia izotopami jest ciąża oraz karmienie piersią.

Uboczne skutki leczenia izotopowego

Leczenie radiojodem najczęściej jednak wykonuje się u ludzi starszych. U młodych ludzi, którzy planują posiadanie potomstwa, trzeba pamiętać o tym, że na skutek promieniowania zniszczeniu ulega DNA części jajeczek, jak i plemników. U kobiety okres karencji, kiedy trzeba  stosować antykoncepcję, wynosi dwa lata, u mężczyzn rok więcej, czyli trzy lata. Wcześniejsze zapłodnienie grozi uszkodzeniami płodu i urodzeniem chorego dziecka. Po tym czasie zajście w ciążę i urodzenie dziecka nie wiąże się z żadnym ryzykiem. I czasami może być jedynym wyjściem u kobiety, która z powodu nadczynności tarczycy w ogóle nie miałaby szansy zajść i donosić ciążę.

Niestety, leczenie radiojodem ma jeden, ale za to poważny skutek uboczny – po kilku latach dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia tarczycy i trwałej niedoczynności. Izotop niszczy jej komórki bezpowrotnie. Następuje trwała poizotopowa niedoczynność tarczycy. Osoba, która poddała się takiemu leczeniu, musi więc brać leki hormonalne do końca życia.


Zobacz, co ci grozi, gdy chorujesz na nadczynność tarczycy. Sprawdź, jaką dietę stosować w nadczynności tarczycy.
Czy przy nadczynności tarczycy grozi ci przytycie
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)