Jak nieoperacyjne leczyć guzki tarczycy?

Jak nieoperacyjne leczyć guzki tarczycy?

Leczenie nieoperacyjne ma największe znaczenie w terapii guzków tarczycy występujących w przebiegu wola guzkowego, jak również guzków autonomicznych gruczołu tarczowego. Podstawowe metody leczenia nieoperacyjnego obejmują podawanie preparatów jodu, L-tyroksyny oraz terapia radiojodem.
/ 28.09.2010 11:38
Jak nieoperacyjne leczyć guzki tarczycy?

Wole guzkowe toksyczne

Wole guzkowe toksyczne to choroba, której istotą jest niekontrolowane wydzielanie hormonów tarczycy przez liczne guzki znajdujące się w obrębie gruczołu. Terapia radiojodem (jodem radioaktywnym) jest jedną z podstawowych metod leczenia tej choroby.

Zazwyczaj wystarcza jedna dawka izotopu jodu (podawana w postaci doustnej), czasem jednak po kilku miesiącach konieczne jest jej powtórzenie.

Leczenie radioizotopem jodu nie jest możliwe przede wszystkim wtedy, gdy wole jest duże i powoduje ucisk na sąsiadujące struktury szyi, bądź gdy wynik biopsji wskazuje, że w obrębie guzka może być obecna zmiana złośliwa (rak).

Zobacz także: Wole - co to takiego i jak jest rozpoznawane?

Wole guzkowe nietoksyczne

W tej chorobie ilość wydzielanych hormonów tarczycy jest prawidłowa. Gruczoł jest powiększony a w jego miąższu znajdują się liczne zmiany ogniskowe bądź też jest on prawidłowych rozmiarów, ale dotykiem wyczuwa się w nim guzek.

Uważa się, że za wzrost guzków w tarczycy odpowiedzialne jest zbyt wysokie stężenie hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową – tyreotropiny (TSH).

Metodą na zahamowanie wydzielania TSH przez przysadkę może być terapia hormonem tarczycy L-tyroksyną. Postępowanie takie jest jednak zwykle mało skuteczne, dlatego podejmuje się je jedynie w wybranych przypadkach (niewielkie powiększenie tarczycy, guzki, których średnica nie przekracza 3–4 centymetrów). Wole guzkowe nietoksyczne może być także leczone, podobnie jak w wole toksyczne, radiojodem.

Do pojedynczych zmian wstrzykiwany może być alkohol etylowy, który powodując obumarcie tkanek guzka, pozwala czasem na znaczne zmniejszenie jego rozmiarów.

Pojedyncze guzki autonomiczne

Guzki autonomiczne są odpowiedzialne za ok. 5% przypadków nadczynności tarczycy. Zmiany te lrównież leczy się zazwyczaj metodą nieoperacyjną – podaniem jodu promieniotwórczego, który niszcząc guzki przywraca gruczołowi tarczowemu prawidłową czynność.

Zobacz także: Pojedynczy guzek autonomiczny tarczycy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/04.09.2018 12:40
Mam guzki na obu płatach znajoma poradziła mi robić kompresy na szyję z oleju rycynowego, podobno pomaga zmniejszyć guzki. Czy to prawda ?
/04.07.2015 21:38
Czy piła pani tylko raz dziennie sodę + miód ?- to byłaby dla mnie dobra wiadomość, bo mam zapalenie żołądka, oprócz guzków na tarczycy, więc gdyby terapia sodą działała też w zmniejszonej dawce byłoby cudownie. (zazwyczaj mówi się o 2 szklankach i więcej przez 7-8 dni). bardzo proszę o odpowiedź.
/22.01.2015 18:05
Guz 4na 2 cm dusił mnie w przełyku i na prawym płacie ,na lewym 1 około cm. Piłam przez 10 dni łyżeczke sody z ciepłą wodą i miodem, 3 serie w odstępach czasowych potem jałam przez 3 miesiące jodid 100 .dzisiaj zrobiłam usg duży guz ma 7 na 8 mm.Niewiem jak to skomentować.
POKAŻ KOMENTARZE (2)