Sport do walki ze stresem

Sport do walki ze stresem

Gdy nie radzimy sobie ze stresem, warto poszukać ukojenia w sporcie. Poza tym, że uprawianie jakiejś dyscypliny często wiąże się z rywalizacją i hierarchizacją, może być równocześnie sposobem na walkę z niepokojem psychicznym, czyli po prostu stresem.
/ 21.01.2010 15:08
Sport do walki ze stresem

Sporty walki

W większości opinii, za doskonałą formę walki ze stresem uważane są szeroko rozumiane sporty walki. Pełne wyładowanie złych emocji w połączeniu z odpowiednią dawką agresji pomaga w oczyszczeniu psychofizycznym. Wyrzucenie z siebie wszystkich negatywnych doznań, całkowite wyładowanie się jest bezcenne nie tylko dla równowagi psychicznej, ale także poprawy fizycznego samopoczucia.

Techniki dla równowagi

Równie skutecznym sposobem walki ze stresem są różnego typu techniki rodem z Dalekiego Wschodu. Tamtejsi mnisi przez wieki doskonalili formy idealnego połączenia ciała i umysłu w celu uzyskania pełnej harmonii. Jednym z sześciu głównych systemów filozofii indyjskiej jest właśnie joga. Działa ona odprężająco na ciało i umysł równocześnie. Bierze się to z wschodniej tradycji, która mówi, że sfera fizyczna jest ściśle powiązana ze sferą duchową każdego człowieka. Wykonywanie ściśle określonych ruchów poprawia kondycję fizyczną, a odpowiednie sterowanie oddechem i koncentracją gwarantuje maksymalne wyciszenie i odprężenie wewnętrzne. Podobnie rzecz ma się z taoistycznym Tai Chi. Technika ta w każdym elemencie zawiera rozciąganie i obrót. Jej wykonywanie zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie. Ale zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy, wykonując wspomniane ćwiczenia na świeżym powietrzu. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się zorganizowane wyjazdy do małych miejscowości położonych najczęściej w pobliżu lasu lub jeziora. Służy to przede wszystkim wyciszeniu się i bliższemu kontaktowi z naturą.

Sport jest jednym z najprostszych, najzdrowszych i najtańszych sposobów do walki ze stresem. Należy jednak pamiętać, że niezwykle ważna jest regularność jego wykonywania, co może mieć wpływ na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i fizycznej równowagi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/26.03.2018 23:04
Mi pomaga strzelanie. Mam sprawdzoną, ulubioną strzelnicę (progun we wrocławiu) i wpadam tam kiedy tylko się da. Już nawet zaprzyjaźniłam się z pracownikami tego miejsca.... Sympatyczni ludzie.
/13.04.2010 15:16
mi pomaga odstresować się stepper, 15 min wieczorkiem i już mi lepiej. Wazne żęby mieć odpowiedni sprzęt, który nie będzie nas wkurzał skrzypieniem itp. polecam spróbować tego http://www.sport-shop.pl/stepper-body-sculpture-skretny-z-kolumna-bs-1650-p-3037.html
/16.03.2010 11:59
no mata racje xD ;pp