Kiedy wypada Blue Monday 2024? Faktyczny problem czy mit?

blue monday 2022 fot. Adobe Stock, New Africa
Blue Monday w 2024 r. wypada w poniedziałek 15 stycznia. Termin Blue Monday oznacza najbardziej przygnębiający dzień w roku. Tego dnia według teorii psychologa Cliffa Arnalla możemy czuć się szczególnie smutni i pozbawieni energii. Koncepcja najbardziej depresyjnego poniedziałku jest podważana przez wielu naukowców.
/ 02.01.2023 14:58
blue monday 2022 fot. Adobe Stock, New Africa

Spis treści:

  1. Blue Monday 2024 - kiedy wypada?
  2. Skąd się wziął Blue Monday?
  3. Blue Monday 2023 – jak się przygotować?
  4. Blue Monday – faktyczny problem czy mit?

Blue Monday 2024 - kiedy wypada?

Najbardziej depresyjny dzień w roku to trzeci poniedziałek stycznia. W 2024 roku Blue Monday wypada 15 stycznia.

Blue Monday przetłumaczony z języka angielskiego oznacza smutny, depresyjny poniedziałek. Mówi się, że jest to najbardziej przygnębiający dzień w ciągu roku. Określenie wprowadził brytyjski psycholog Cliff Arnall w 2004 roku. Teoria o istnieniu najsmutniejszego dnia w roku jest podważana przez wielu naukowców, a nawet przez jej twórcę. Mimo to termin stał się niezwykle popularny i jest co roku przypominany. 

Skąd się wziął Blue Monday?

Cliff Arnall stworzył pseudonaukowy wzór matematyczny, który według niego wyznaczał datę najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Wzór na Blue Monday uwzględniał czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne.

Cliff Arnall uznał, że biorąc pod uwagę:

  • pogodę (krótki dzień, mało słońca),
  • stan konta (debety i pustki w portfelu po świętach),
  • niski poziom motywacji do działania (związany z postanowieniami noworocznymi i podsumowaniem, czego dokonaliśmy w minionym roku),

jest w stanie wyznaczyć jeden najgorszy w roku dzień.

Do 2011 roku Blue Monday przypadał na poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w styczniu. Autor terminu stwierdził jednak, że z powodu kryzysu finansowego, dzień ten wypada wcześniej.

Blue Monday 2024 – jak się przygotować?

W związku z tym, że Blue Monday ma być skutkiem kombinacji poświątecznego spadku nastroju, gorszej kondycji finansowej oraz pogody, to trudno będzie poradzić sobie z jego przyczyną. Jest jednak kilka prostych porad, dzięki którym można poczuć się lepiej: 

  • Połóż się spać w niedzielę wcześniej.
  • Unikaj korzystania ze smartfona/komputera przed snem, za to wybierz się na wieczorny spacer.
  • Zrób poniedziałkowy plan działania. Ustalenie harmonogramu sprzyja poczuciu większej kontroli nad tym, co się dzieje.
  • Zaplanuj przerwy na przyjemności, np. spotkanie z przyjaciółką albo poczytanie książki.
  • Unikaj presji i narzucania sobie zadań, których nie chcesz i nie musisz wykonywać. Jeśli możesz odpuścić sobie tego dnia niektóre obowiązki.
  • Pozostań aktywny fizycznie. Wydzielane podczas ruchu endorfiny pomogą poczuć się lepiej.

Jeśli masz poważne i długotrwałe objawy, które mogą wskazywać na depresję, sprawdź: Gdzie szukać pomocy przy depresji? Lista miejsc i telefonów

Blue Monday – faktyczny problem czy mit?

Według wielu naukowców, zastosowane przez Arnalla metody wyliczenia wzoru na Blue Monday nie mają naukowych podstaw i nie są wiarygodne. Jednak jest wiele badań, które potwierdzają, że poniedziałki są najbardziej dołującymi dniami tygodnia i to wtedy odnotowuje się największą liczbę samobójstw.

Wyliczono, że w przypadku nastolatków i dwudziestolatków prawdopodobieństwo samobójstwa w poniedziałek było odpowiednio o 9% i 10% wyższe niż w niedzielę. 

Tak zwany efekt Blue Monday jest realny, szczególnie w przypadku nastolatków i dwudziestolatków. Należy zaplanować strategie zapobiegania samobójstwom, które mają na celu złagodzenie stresu związanego z poniedziałkami.
- uważają koreańscy naukowcy w pracy na łamach pisma 
Suicide and Life-Threatening Behavior.

Inni uważają, że teoria najbardziej depresyjnego poniedziałku w roku jest szkodliwa, bo bagatelizuje problem depresji, która jest poważną chorobą, a nie dolegliwością jednego dnia. Dlatego wyrażenie Blue Monday jest uznawane często wyłącznie za hasło marketingowe. Najbardziej dla nas przygnębiający dzień niekoniecznie musi przypaść akurat na ten dzień.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. Jest też coraz powszechniejszą przyczyną niezdolności do pracy. Niestety nadal za mało mówi się o tej chorobie, bagatelizując stany, w jakich znajdują się chorzy. Może z tego powodu ponad połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana.

Źródła:
Kim E, Cho SE, Na KS, Jung HY, Lee KJ, Cho SJ, Han DG. Blue Monday Is Real for Suicide: A Case-Control Study of 188,601 Suicides. Suicide Life Threat Behav. 2019 Apr;49(2):393-400. doi: 10.1111/sltb.12429,
Dean Burnett, Blue Monday: a depressing day of pseudoscience and humiliation, The Guardian.

Czytaj także:
Jak rozpoznać depresję? Objawy depresji


Załamanie nerwowe - objawy, przyczyny i leczenie
Depresja endogenna – gdy przyczyną są zmiany w organizmie
Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, test, jak pomóc
Choroba dwubiegunowa - objawy, leczenie, rokowania
Jesienna chandra – jak sobie z nią radzić i czym się różni od sezonowej depresji

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA