POLECAMY

Kremacja – co można zrobić ze szczątkami?

Być może zastanawiałeś się kiedyś, czy polskie prawo dopuszcza przechowywanie w domu urny z ludzkimi prochami lub rozsypanie skremowanych szczątków w morzu. Z tego tekstu dowiesz się, jak te kwestie wyglądają w świetle polskiego prawa.
Kremacja – co można zrobić ze szczątkami? fot. Fotolia

Kremacja zwłok a pochówek ciała

W przypadku kremacji zwłok stosuje się przepisy dotyczące pochówku ciała. Podobnie jak przy zwykłym pogrzebie skremowane szczątki muszą być złożone na cmentarzu (komunalnym lub wyznaniowym). Musi być zachowana cała procedura dotycząca pogrzebu – polskie prawo nie przewiduje bowiem większych odstępstw od pochówku ciał skremowanych lub nie.

Czy można przechowywać w domu urnę z prochami?

Przechowywanie urny z prochami zmarłego w domu lub, zgodnie z jego wolą, rozsypywanie jego szczątków nad morskim urwiskiem - to motyw często prezentowany w filmach zza oceanu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy tego typu postępowanie z ludzkimi szczątkami jest w dopuszczalne również w Polsce.

Przepisy regulujące kwestię pochówku i postępowania ze zwłokami reguluje ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. (Dz. U. nr 11 poz. 62 z późn. zm.). W art. 12 tejże ustawy napisano: „Zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach i zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach".

Powyższe zdanie reguluje każdy dopuszczalny polskim prawem sposób pochówku.  Doprecyzujmy też, że wskazane w art. 12 „zatopienie w morzu” dotyczy wyłącznie ciał osób zmarłych na statkach morskich, które nie mogą dobić do brzegu w ciągu 24 godzin od czasu zgonu.

Kary za złamanie przepisów dotyczących kremacji zwłok

Złamanie przepisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny lub aresztu. Przez złamanie ustawy należy rozumieć, na przykład przewożenie urny  prywatnym samochodem bez uprzedniego zgłoszenia tego faktu odpowiednim służbom.

Do czasu zmiany przepisów (kwestie te poruszane są na forum sejmowym czy w deklaracjach niektórych partii politycznych) kremacja zwłok – pomijając koszty i pewne praktyczne aspekty – w zakresie sposobu postępowania nie różni się od „zwykłego” pochówku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/3 miesiące temu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
/6 miesięcy temu
Ustawa z 1959 roku. Trzeba to jak najszybciej zmienic. Uniknac najgorszego momentu wkladania trumien do ziemi. Trzeba dac wiecej czasu najblizszym zeby mogli sie pozegnac. Komu to ma przeszkadzac ze prochy mialy by zostac w domu np ulubionym pokoju zmarlych. Pochowac prochy w ziemi zawsze mozna pozniej.
/6 miesięcy temu
Dobrze że coraz częściej decydujemy się na kremację, jestem za tym. U nas w rodzinie ostatnio był pogrzeb, zakład Hades wszystkim się zajął, także kremacją właśnie. To bardzo dobry zakład pogrzebowy jak ktoś potrzebuje zorganizować pogrzeb w Lublinie to na pewno dobrze wywiążą się z powinności.
POKAŻ KOMENTARZE (17)