POLECAMY

Jak wyciągnąć drzazgę?

Jak wyciągnąć drzazgę z ciała? Czy najlepiej robić to igłą? Jak wyjąć drzazgę dziecku? O czym należy pamiętać gdy niechcący natkniemy się na kawałek szkła, metalu czy ciernia? Co robić w przypadku zadzierzgnięcia drzazgą?
Jak wyciągnąć drzazgę? fot. Fotolia

Drzazga – uciążliwy problem

Nawet najmniejsza drobina szkła czy drzazgi może okazać się uciążliwym i bolesnym kłopotem, szczególnie jeśli przebiła miękką skórę palców rąk lub stóp. Problem nie rozwiąże się sam, zwłaszcza że te partie ciała są często używane i wszelkie ciało obce tkwiące w tkance będzie dawało o sobie znać.

Zobacz też: Czy warto samodzielnie nastawiać wybity palec?

Jak wyciągnąć drzazgę?

Osoba usuwająca niepożądany przedmiot powinna mieć dokładnie umyte ręce, odkażone środkiem antyseptycznym lub wykonywać zabieg w rękawiczkach.

Jeśli ciało obce, na przykład drzazga, jest widoczna gołym okiem i wystaje poza powierzchnię skóry, można je wyciągnąć pęsetą. Ważny przy tym jest szybki i zdecydowany ruch ręki, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego bólu. Następnie zaczerwienione miejsce myjemy dokładnie mydłem i oczyszczamy antyseptycznym roztworem.

W przypadku, gdy cienkie drzazgi lub inne niewielkich rozmiarów przedmioty są trudne do uchwycenia, mimo że wystają poza powierzchnię skóry, zaczerwienione miejsce należy zwilżyć wodą i delikatnie pocierać pumeksem wzdłuż ciała obcego. Powolny ruch powinien wysunąć tkwiący przedmiot.  

Jeśli obiekt znajduje się całkowicie pod skórą, ale jest widoczny gołym okiem, musimy posiłkować się wysterylizowaną igłą. Najpierw jednak trzeba zmiękczać okolicę z ciałem obcym roztworem antyseptycznego płynu przez przynajmniej 10 minut. Następnie możemy użyć wysterylizowanej igły do szycia, którą delikatnie rozdrapujemy zmiękczoną skórę nad tkwiącą drzazgą (lub innym sprawcą dyskomfortu). Delikatnie chwytamy pęsetą odsłonięty koniec przedmiotu i ostrożnie wyciągamy.

Jak przygotować igłę przed wyciągnięciem drzazgi?

Aby przygotować zwykłą igłę do szycia do usunięcia obcego przedmiotu z naszego ciała, należy ją uprzednio wysterylizować, mocząc przez około 10 minut w roztworze antyseptycznym. Rozgrzewanie w ogniu nie jest dobrym pomysłem, gdyż wtarta w skórę sadza może utrudnić zobaczenie obiektu, który chcemy wyjąć.

Zobacz też: Czy zerwany paznokieć odrasta?

Jak wyjąć drzazgę dziecku?

Metoda ta nie jest bolesna, natomiast może być problem z zastosowaniem jej w przypadku dziecka. Dobrze jest w momencie wykonywania tego zabiegu odwrócić jego uwagę, gdyż widok rozdrapanego palca nie należy do przyjemnych.

Jeśli dziecko nie chce współpracować lub jest bardzo wystraszone, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Pod koniec, po umyciu i odkażeniu rany dobrze jest założyć na dane miejsce mały opatrunek lub plaster chroniący przed zabrudzeniem.

Nie usuwamy samodzielnie głęboko tkwiących przedmiotów, szczególnie tych o większych rozmiarach. Takie obiekty muszą być usunięte przez specjalistę. Trzeba również pamiętać, że niektóre głębokie rany mogą wymagać podania dawki przypominającej szczepionkę przeciwtężcową.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/rok temu
bardzo dobra metoda na wyciągnięcie drzazgi dziecku polecam.
/rok temu
Bardzo dobra metoda wyjmowania drzazgi dziecku polecam z przekonaniem.
/2 lata temu
fajne komentazre
POKAŻ KOMENTARZE (10)