Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele różnych przyczyn. Diagnostyka bólu bywa trudna nawet dla doświadczonego lekarza.
/ 10.10.2010 21:38
Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Diagnostyka bólu w klatce piersiowej wymaga, oprócz badania przedmiotowego, dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych. Są jednak pewne cechy, które pozwalają przypuszczać, jaka jest możliwa przyczyna bólu oraz czy powinniśmy reagować natychmiast, czy spokojnie udać się do lekarza na badanie.

Zobacz też: Czym jest tamponada serca?

Dławica piersiowa

Ból zlokalizowany za mostkiem o charakterze gniotącym, ściskającym, promieniujący do szyi, żuchwy, ramion, łokci lub nadbrzusza może świadczyć o dławicy piersiowej, czyli o przejściowym niedokrwieniu serca. Taki ból najczęściej występuje po wysiłku fizycznym, stresie emocjonalnym, po zjedzeniu obfitego posiłku lub po ekspozycji na zimne powietrze. 

Postępowanie: w przypadku wystąpienia takiego bólu najlepiej zaprzestać wysiłku. Zaleca się odpoczynek w komfortowych warunkach, najlepiej w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Jeśli ktoś miał już wcześniej podobne objawy i otrzymał od swojego lekarza nitroglicerynę, powinien ją w tym momencie przyjąć.

Zawał mięśnia sercowego

Jeśli ból o takim charakterze trwa powyżej 20 minut i towarzyszą mu objawy, takie jak: duszność, poty, osłabienie, nudności lub wymioty, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z zawałem (martwicą) mięśnia sercowego.

Postępowanie: chorego należy usadzić w pozycji półsiedzącej, tak aby jego tułów był lekko podwyższony, i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Przez cały czas należy kontrolować podstawowe funkcje życiowe poszkodowanego – bardzo ważne jest ułatwienie choremu oddychania. W tym celu należy rozluźnić krępujące go części garderoby (krawat, guziki w koszuli). Postarajmy się też uspokoić chorego – zawałowi serca towarzyszy zwykle silny niepokój, który jeszcze bardziej pogarsza stan poszkodowanego.

Jeśli chory nie oddycha należy zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową (powszechnie określaną jako sztuczne oddychanie).

Dowiedz się więcej: Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?

Rozwarstwienie ścian aorty

Ból zlokalizowany na przedniej ścianie klatki piersiowej, promieniujący do okolicy międzyłopatkowej lub lędźwiowej, który pojawił się nagle, jest niezwykle silny, „rozdzierający” najprawdopodobniej świadczy o rozwarstwieniu ściany aorty. To niezwykle niebezpieczna sytuacja.

Postępowanie: jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja wymagająca natychmiastowego wezwania zespołu ratownictwa medycznego.

Podrażnienie opłucnej

Ból o charakterze ostrym, kłującym może wynikać z chorób lub podrażnienia opłucnej czy osierdzia, nasila się on najczęściej na głębokim wdechu oraz przy kaszlu.
Postępowanie: należy udać się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyn tych dolegliwości.

Zobacz też: Kołatanie serca - czy to coś groźnego?

Ból kostno-stawowy

Często z dławicą piersiową mylony jest ból kostno-stawowy wywołany zapaleniem stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych. Jest on najczęściej zlokalizowany w okolicy przedniej klatki piersiowej, nasila się przy ruchach klatki, szczególnie w czasie kaszlu lub przy dotykaniu klatki piersiowej. Ból ten może mieć charakter ostry lub gniotący.
Postępowanie: nie jest to stan wymagający natychmiastowego postępowania. W leczeniu stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/21.10.2012 15:41
Pomogło :D
/18.07.2012 05:34
mnie boli w klatce już drugi dzień i nie wiem czy iść do lekarza