Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock

Czym jest drobnokomórkowy rak płuc?

Występuje kilka klasyfikacji raka płuca, wśród nich najważniejsza, opierająca się na obrazie mikroskopowym komórek nowotworu, dzieli te nowotwory na niedrobnokomórkowe i drobnokomórkowe. Rak drobnokomórkowy płuca (carcinoma microcelullare) jest to nowotwór znacznie różniący się cechami biologicznymi i klinicznymi od wszystkich pozostałych typów raków płuca, o czym poniżej.
/ 27.07.2010 09:34
Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock

Skąd się bierze drobnokomórkowy rak płuca?

Rak drobnokomórkowy płuca stanowi blisko 20% wszystkich nowotworów pierwotnych tego narządu. Zważywszy na to, że rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn i drugim, co do częstości wśród kobiet ogólna liczba osób z tym typem raka jest ogromna. Obserwacje epidemiologiczne wskazują na powolne zmniejszenie częstości występowania drobnokomórkowego raka płuca w ostatnich dekadach, przy wzroście udziału zachorowań wśród kobiet i osób w wieku powyżej 70 lat. W powstawaniu nowotworu zasadnicze znaczenie ma palenie tytoniu.

Charakterystyka raka drobnokomórkowego

Drobnokomórkowy rak płuca charakteryzuje się dynamicznym przebiegiem ze skłonnością do wczesnego uogólnienia. W momencie rozpoznania u większości chorych występują objawy kliniczne, a najbardziej typowym obrazem radiograficznym są zmiany w okolicy wnęki płuca lub śródpiersia. Jest to nowotwór wykazujący duży stopień złośliwości, co przejawia się wybitną skłonnością do tworzenia zmian przerzutowych, z tego powodu u prawie 70% chorych rozpoznanie stawia się w postaci rozsianej choroby.

Klasyfikacja raka drobnokomórkowego

Raka drobnokomórkowego płuca klasyfikuje się na dwa stopnie, co ma duże odzwierciedlenie w dalszym postępowaniu i rokowaniu. Wymienia się postać ograniczoną (stanowi zaledwie 30% rozpoznań) oraz postać rozsianą. Postać ograniczona charakteryzuje się tym, że nowotwór nie przekracza połowy klatki piersiowej, może zajmować węzły chłonne wnękowe po stronie zmiany oraz węzły śródpiersiowe i nadobojczykowe po obu stronach, chorobie może towarzyszyć wysięk w opłucnej po stronie guza. Postać rozsiana zawiera wszystkie inne lokalizacje guza.

Jakie objawy daje drobnokomórkowy rak płuca?

Drobnokomórkowy rak płuca występuje najczęściej w postaci masy umiejscowionej we wnęce płuca lub w śródpiersiu. Na ogół w chwili rozpoznania obecne są objawy kliniczne tj. kaszel i duszność. Nowotwór rzadko występuje w postaci pojedynczej zmiany obwodowej bez powiększenia węzłów chłonnych. Często stwierdza się objawy ogólne (np. ubytek masy ciała, ogólne osłabienie, brak łaknienia) oraz swoiste objawy kliniczne związane z umiejscowieniem przerzutów. W przebiegu drobnokomórkowego raka płuca mogą występować zespoły paranowotworowe, które mają związek z pozagruczołowym wytwarzaniem hormonów peptydowych (np. hiponatremia lub zespół Cushinga) bądź powstają na tle chorób immunologicznych (np. zespół Lamberta-Eatona).

Czytaj też: Jakie objawy mogą sugerować raka płuc?

Leczenie

Komórki raka drobnokomórkowego od początku wykazują znaczną wrażliwość na chemioterapię i radioterapię, w związku, z czym leczenie opiera się przede wszystkim na tych dwóch metodach. Wartość leczenia operacyjnego jest znikoma.

Rokowanie

Pomimo znacznej wrażliwości komórek raka drobnokomórkowego płuca rokowanie niezależnie od postaci choroby jest zawsze bardzo poważne. Szansa na pełne wyleczenie występuje jedynie w przypadku postaci ograniczonej.

Polecamy też: Rak płuc wciąż zbiera największe żniwo

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (47)
/31.03.2017 11:47
Mój tata(80lat) zaczął chorować od października , poszliśmy do lekarza ze względu że u taty zauważyłam ze czasami jak wypluwa flegmę są krwinki krwi .Lekarz od razu prześwietlenie i skierowanie do specjalistów od razu stwierdzili ze trzeba jechać do szpitala w którym zajmują się rakami . tydzień obserwacji na oddziale i stwierdzenie rak drobnokomórkowy płuc. tydzień później naświetlanie , ale stopniowo małe ze względu na to że tata choruje na serce . Tydzień naświetleń ,po dwóch tygodniach prześwietlenie płuc i sprawdzenie ciała czy nie ma przerzutu . Okazało się ze te małe naświetlanie pomogło guz się wchłonął .A na wizycie mieliśmy omawiać chemie sam lekarz był zdziwiony ze naświetlanie o niskim napromieniowaniu pomogło . Teraz czekamy do czerwca na wizytę. Tata czuje się dobrze i jest pełen życia ..
/22.12.2016 03:38
Moj tata walczyl dwa lata chemie radioterapia znowu chemie itd. Bylo super przez dwa lata zadnych przerzutow bylo kilka podejrzen ale po szczegolowych wynikach twierdzili ze nie jest ciagle ten jeden tylko na plucu. Jezdzil samochodem czul sie raz super raz gorzej. Stawial go na nogi wnuk zawsze po chemi zyl dla niego chcial widziec jak rosnie bylo naprawde dobrze po dwuch latach zaczely sie wyniki bo cos xaczal tata zle sie czuc choroba ruszyla w sekundzie po usg brzucha okazalo sie ze pelno guzow tata ma na watrobie wtedy to juz w piorunujacym tempie choroba go pokonala w co nie moge uwiezyc tyle walki nadzieji ci to za dziadostwo
/11.12.2016 11:40
Moja mama ma 67 lat. Półtora roku temu zdiagnozowano drobnokomórkowego raka płuc. Chemia, naświetlanie i naświetlanie głowy. Były złe momenty, szczególnie przy chemii. Teraz jest po kolejnych badaniach. Jest. Siedzi tam, ale malutki i się nie rozwija od dłuższego czasu. Mama czuje się bardzo dobrze. Żartuje, że wreszcie jest szczupła, bo zawsze była kuleczką:) Słuchajcie, rak to naprawdę nie jest wyrok. Szczególnie jeśli chory jest pogodny, co między innymi też wpływa na apetyt i odpowiednie odżywianie nie pozwala na wycieńczenie organizmu. Wszystkim pogody ducha życzę:*
POKAŻ KOMENTARZE (44)