Rak płuc wciąż zbiera największe żniwo

Rak płuc wciąż zbiera największe żniwo

Rak płuca, stanowiący blisko 90% nowotworów w obrębie klatki piersiowej, jest też najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie. Zajmuje pierwsze miejsce wśród mężczyzn i drugie u kobiet pod względem ilości nowych zachorowań i zgonów spowodowanych przez nowotwór złośliwy w ciągu roku.
/ 26.07.2010 17:07
Rak płuc wciąż zbiera największe żniwo

Według danych statystycznych w 2004 roku liczba nowych zachorowań wynosiła w przybliżeniu 27.000, co stanowi prawie 25% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W tym samym roku z powodu raka płuca zmarło około 21 000 chorych, z czego 16 000 stanowili mężczyźni. W dodatku, mimo coraz skuteczniejszych metod leczenia, liczby te rok rocznie rosną. Spowodowane jest to słabą wykrywalnością nowotworu we wczesnych stadiach dających jeszcze szansę na wyleczenie. Blisko 80% chorych z nowo rozpoznanym rakiem płuca ma stadium niepoddające się leczeniu operacyjnemu, z czego 30% jest w ostatnim stadium zaawansowania ze zmianami przerzutowymi.

Tytoń – najważniejszy czynnik ryzyka

Uważa się, że blisko 90% przypadków raka płuca u mężczyzn i odpowiednio 80% u kobiet spowodowane jest przez palenie tytoniu. Co ósmy mężczyzna, który w wieku 35 lat pali, co najmniej 25 papierosów dziennie, umrze na raka płuca przed 75 rokiem życia. Należy zwrócić uwagę, że również palenie bierne, czyli narażenie na dym tytoniowy i substancje rakotwórcze w nim zawarte przez osoby niepalące, zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuca.

Oprócz palenia tytoniu inne czynniki zwiększają również ryzyko zachorowania. Są to m.in.: narażenie na azbest, radon, chrom, nikiel, węglowodory aromatyczne i związki arsenu.

Czytaj też: Jaki mamy wpływ na nasze rakotwórcze otoczenie?

Badania przesiewowe?

Jeszcze pod koniec XX wieku myślano, że regularne wykonywanie zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej pozwoli zwiększyć wykrywalność raka płuca i poprawić statystyki. Nie uzyskano jednak wystarczających dowodów na skuteczność tego działania. O ile rzeczywiście poprawiła się rozpoznawalność, to nie wpływało to na zmniejszenie umieralności z powodu raka płuca. W ostatnich latach wykazano, że ten efekt można by uzyskać stosując badanie spiralnej tomografii komputerowej, jednak ze względu na koszty i małą dostępność potrzebnej aparatury przydatność jej jest ograniczona.

Zapobieganie

W związku z tym, że nie ma możliwości przeprowadzania odpowiednich badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia raka płuca, wszelkie działania mające na celu zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu tego schorzenia powinny być skierowane na szeroko pojęte zapobieganie paleniu tytoniu przez społeczeństwo.

Jest to bardzo trudne zadanie zważywszy na to, że nikotyna, która spełnia wszystkie kryteria by być uznaną za narkotyk, chociażby z powodu wielkich wpływów koncernów tytoniowych nadal jest zbyt łatwo dostępna.

Polecamy też: Jak może objawiać się rak?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/03.08.2011 22:46
Podobno jest nowa metoda wykrywania raka! Znajomy podesłał mi link do strony http://*** .
/09.06.2011 09:31
Ja natomiast polecam NAPOJE LIKOPENOWE. Są źródłem wielu ważnych dla zdrowia związków. Przede wszystkim w 100% przyswajalnego aktywnego likopenu, który przez naukowców i lekarzy uznawany jest za najsilniejszy antyoksydant. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (najwięcej na rynku). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, prostaty, piersi, szyjki macicy, trzustki, jelita oraz chorobach układu krążenia. Będąc najsilniejszym antyoksydantem likopen hamuje ponadto proces degeneracji komórek, dzięki czemu dłużej możemy zachować zdrowie i młody wygląd. Ponadto doskonale działa na układ pokarmowy. Zawiera też witaminy: C, z grupy B, PP, E, K, potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, kobalt i szereg innych. Jak nie wierzycie to wystarczy poszukać w Internecie.