POLECAMY

Jarzębina - naturalna pomoc w walce z infekcją

Jarzębina to znany od wieków skuteczny sposób na walkę z infekcją. Radzimy jak wykorzystać owoce jarzębiny
Jarzębina - naturalna pomoc w walce z infekcją fot. Grethe Boe
Owoce jarzębiny, popularnego w polskich parkach i ogrodach drzewa, to znany w medycynie ludowej środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości. Owoce zaczynają dojrzewać od lipca, jednak do celów leczniczych można wykorzystać jedynie w pełni dojrzałe owoce. 

Kiedy zbierać owoce jarzębiny?

Tak jak wspominaliśmy owoce jarzębiny wykorzystywane w ziołolecznictwie powinny być w pełni dojrzałe. Choć owoce zaczynają dojrzewać już w lipcu ich pełna dojrzałość zaczyna się dopiero w październiku - wtedy (lub jeszcze później) należy zaplanować zbieranie jarzębiny.

Jak suszyć owoce jarzębiny?

Owoce jarzębiny należy suszyć w temperaturze około 40 °C. Należy rozłożyć je w jak najcieńszej warstwie. Proces suszenia jest dość czasochłonny - owoce schną bardzo powoli. Po wysuszeniu należy zostawić je w suchym, bezpiecznym przed wilgocią miejscu gdyż łatwo ulegają powrotnemu wilgotnieniu.

Owoce jarzębiny - zastosowanie:

Napar z owoców jarzębiny to skuteczny środek w walce z niegroźnymi infekcjami, przeziębieniami i zatruciami. Pomaga zwalczać takie dolegliwości jak:

Jak przygotować napar z owoców jarzębiny?

Aby przygotować porcję naparu z jarzębiny należy:
  • łyżkę owoców jarzębiny zalać 1,5 szklanki wody
  • przez 30 minut trzymać całość na ogniu (woda nie może się zagotować). Przez cały czas naczynie z naparem musi być przykryty,
  • odcedzić napar, ostudzić.

Napar z owoców jarzębiny - dawkowanie:

Aby w pełni wykorzystać prozdrowotne właściwości jarzębiny należy 2 - 3 razy dziennie pić po pół szklanki przygotowanego naparu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)