POLECAMY

Zdrowotne właściwości lubczyku

Lubczyk można znaleźć niemal w każdym ogródku. Warto z niego korzystać, bo pomaga zwalczyć wiele dolegliwości.
Zdrowotne właściwości lubczyku fot. Fotolia

Nasze babcie robiły z niego miłosny napój. Podobno działał, chociaż jego skuteczności nie potwierdziły żadne badania. Pewne jest natomiast to, że lubczyk pięknie pachnie i może korzystnie działać na nasze zdrowie,

Jak działa lubczyk?

Poprawia pracę nerek, działa moczopędnie, wiatropędnie, rozkurczowo i wykrztuśnie. Ostrożnie powinny stosować go osoby, które dużo przebywają na słońcu (pod wpływem jego promieni może powodować powstanie plam na skórze), kobiety obficie miesiączkujące oraz ciężarne (lubczyk uchodzi za zioło o działaniu poronnym).

Właściwości lubczyku - moczopędne

Jak zrobić odwar moczopędny? Łyżeczkę suszonego korzenia zalej filiżanką wody. Zagotuj, przecedź. Pij 2 filiżanki dziennie.

Właściwości lubczyku - wykrztuśne

Jak zrobić napar wykrztuśny? Po łyżeczce suszonego lubczyku i tymianku zalej szklanką wody. Zagotuj. Odcedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki.

Czytaj także:

Na postawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
Wyciskam sok z naci i dodają 2-3 łyżki (,takie do jedzenia zupy) do miksu - soku z marchwi, soku z buraka soku z naci selera ,soku z pomidorów i innych jadalnych zielonych.Każdego dnia 3 szklanki.Taki koktajl ma czynić zdrowotne cuda - po jednej szklance takiego miksu mam opanowany głód do godz.14,oo.
/5 lat temu
Lubczyk może być stosowany również jako przyprawa do zup,sosów oraz w nieznacznej ilości -ponieważ jego aromat jest bardzo intensywny i mógłby zdominować smak- do sałatek.
/5 lat temu
Lubczyk właściwości ma niemałe, hehe
POKAŻ KOMENTARZE (3)