Bacopa monnieri – jak działa brahmi?

Bacopa monnieri
Bacopa monnieri (inaczej: brahmi) to zioło wykazujące wiele właściwości zdrowotnych – m.in. poprawia pamięć, działa antynowotworowo i antydepresyjnie. Dowiedz się o nim więcej!
Marta Słupska / 18.07.2016 10:06
Bacopa monnieri

Czym jest bacopa monnieri?

Bacopa monnieri (brahmi) jest to roślina dziko rosnąca w Indiach i w południowo-wschodniej Azji. Podobnie jak korzeń ashwagandhy stosuje się ją w medycynie ajurwedyjskiej, a współcześnie włącza się ją nawet do konwencjonalnych leków.

Co ciekawe, uznaje się ją za jeden z najbardziej oryginalnych ziół indyjskich. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 3,000 lat, a opisywana jest często jako roślina pozwalająca na „odnajdywanie poszukiwanej mądrości”.

W skład bacopa monnieri wchodzą alkaloidy: herpestyna, brahmina; saponiny sterydowe: bakozyd A, bakozyd B, hersaponina, monnieryna (monnierin); alkohole cukrowe (mannitol), fitosterole (beta-sitosterol, stigmasterol), flawonoidy (luteolina, apigenina) i glikozydy triterpenoidowe.

Zalety brahmi dla zdrowia

Specjaliści ajuwerdyjscy uważają, że bacopa monnieri przeciwdziała zaburzeniom psychicznym i umysłowym. Tradycyjnie stosują oni wyciskany sok z liści i łodyg lub suszoną roślinę, tworząc z niej proszek. Dodaje się ją do syropów, naparów i odświeżających napojów, łącząc z dużą ilością cukru ze względu na gorzki smak brahmi.  

Obecnie produkuje się ekstrakty z bacopa monnieri, a zawartość aktywnych substancji w nich zawartych jest normalizowana do 20% albo 55%. Powstały roztwór stosuje się, by poprawić pamięć, funkcje poznawcze i intelektualne.

Rezultaty badań klinicznych opublikowane jedynie w Indiach wskazują, że bacopa monnieri może poprawiać funkcje poznawcze oraz pamięć u zdrowych dzieci, osób dotkniętych dysfunkcją intelektualną oraz dzieci cierpiących na zaburzenia deficytu równowagi. Roślina ta hamuje procesy nowotworowe dzięki temu, że wykazuje właściwości antyoksydacyjne – usuwa wolne rodniki. Wspomaga też regenerację i odnowę tkanek. Specjaliści zalecają ją w stanach wzmożonego wysiłku umysłowego, na poprawę koncentracji i pamięci, dla osób starszych (przy objawach demencji i dezorientacji), w stanach depresyjnych oraz by przeciwdziałać obniżonemu libido.

Brahmi ma ponadto działanie:

  • przeciwbólowe,
  • rozkurczowe,
  • przeciwpadaczkowe,
  • przeciwstresowe.

Roślina ta zapobiega przerostowi gruczołu krokowego, wspomaga uczenie się i zapamiętywanie, stymuluje także powstawanie nowych połączeń nerwowych.

10 powodów, dla których warto pić napar z czystka

Dawkowanie brahmi

Brahmi możemy kupić w postaci sproszkowanych preparatów lub w mieszankach ziołowych dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich.

Czubatą łyżeczkę ciętego ziela należy zalać wrzątkiem i zaparzać 5-10 minut pod przykryciem. Napój pijemy wraz z posiłkami 2-3 razy na dzień. Jeśli zaś mamy sproszkowaną roślinę, zaparzamy ją w ilości 1-2 g dziennie (rano i w południe) 5 minut pod przykryciem. Można ją też pić jako zawiesinę wodną lub jeść z jogurtem. Brahmi najlepiej jest spożywać podczas posiłku, by zminimalizować ryzyko nudności.

Jak często spożywać brahmi?

Zaleca się sięgać po nią przez okres 8-12 tygodni – dłuższe stosowanie przynosi bowiem lepsze rezultaty. Można ją łączyć z rhodiolą, ashwagandhą, kurkuminą, klitorią ternateńską oraz z ekstraktami z zielonej herbaty.

U niektórych osób podczas kuracji pojawiają się mdłości, zmęczenie, zwiększona perystaltyka jelit i suchość w ustach. Brahmi nie zaleca się spożywać w czasie ciąży i karmienia piersią. Warto mieć na uwadze, że roślina ta może zwiększać działanie fenotiazyny – leku nasennego. 

Jak działa ostropest plamisty? Te właściwości lecznicze mogą cię zaskoczyć!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA