Zaskakujące fakty i mity na temat witaminy C!

Czy wiesz, że człowiek jest jedynym ssakiem, który nie potrafi wytworzyć samodzielnie witaminy C? Albo że to mit, iż witamina C zwalcza przeziębienie i grypę? Dowiedz się więcej!

witamina C

fot. Fotolia

Po witaminę C w różnej postaci sięgamy w wielu sytuacjach, z nadzieją, że pomoże nam ona w poradzeniu sobie z różnymi dolegliwościami. Niewątpliwie witamina C ma zbawienny wpływ zarówno na wygląd, jak i na zdrowie oraz samopoczucie. Zwana jest molekułą życia. Warto jednak poznać najważniejsze fakty i mity na temat kwasu askorbinowego, by korzystać z jego dobroczynnego wpływu w odpowiedni sposób.

Mity na temat witaminy C

Witamina C zwalcza przeziębienie i grypę

To błędny sposób myślenia. Witamina C pozwala co prawda na przyspieszenie syntezy białych krwinek, ale ten proces nie następuje błyskawicznie. W czasie toczącej się infekcji może pomóc m.in. przez uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych, ale samo jej stosowanie na pewno nie pomoże ostatecznie wygrać z chorobą.

Nasz organizm sam wytwarza witaminę C

Niestety organizm człowieka, jako jedynego ssaka, nie potrafi wytworzyć samodzielnie witaminy C, dlatego musi dostarczyć ją z zewnątrz, dzięki odpowiedniej diecie albo przyjmując suplementy o sprawdzonym składzie. Warto sięgać po preparaty bazujące na naturalnych składnikach, bowiem są one lepiej przyswajalne przez organizm.

Witamina C syntetyczna praktycznie się nie wchłania, jest wydalana z moczem i powoduje jedynie  jego zakwaszenie.

Niedobór witaminy C nie daje żadnych objawów

Gdy brakuje witaminy C, pojawiają się bardzo charakterystyczne objawy, m.in.: zmęczenie, podatność na infekcje, brak apetytu, bóle mięśni, stawów i kości oraz stany zapalne w jamie ustnej.  Najbardziej znana jednostka niedoboru tej witaminy to szkorbut (krwawienie z dziąseł i wypadanie zębów). Na szczęście tak duże jej  niedobory w obecnych czasach są bardzo rzadkie.

Fakty na temat witaminy C

Witamina C wspomaga układ krwionośny

To, że witamina C wspomaga układ krwionośny, jest niezaprzeczalne. Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne przez co zapobiega tworzeniu się sińców, krwotoków oraz krwawieniom dziąseł. Jednocześnie obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Witamina C działa zbawiennie na metabolizm

Witamina C sprzyja metabolizmowi tyrozyny – związanej z prawidłową pracą tarczycy oraz przysadki mózgowej, kwasu foliowego (wpływającego m.in. na prawidłowy wzrost komórek) oraz tryptofanu (związku, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu). Ponadto hamuje utlenianie cholesterolu (bardzo ważne w profilaktyce tworzenia się blaszek miażdżycowych), pomaga w przyswajaniu żelaza.  

Większość zwierząt nie wie, co to jest zawał serca, ponieważ ich organizm produkuje witaminę C. Niedźwiedzie i inne zwierzęta zapadające w sen zimowy nie cierpią na zawały serca (cholesterol  400 do 600 mg/dl), ponieważ ich tętnice chronione są przez endogenną witaminę C!

Zobacz też: Jakich suplementów potrzebujemy jesienią?

Witamina C odmładza

Pośrednio witamina C wpływa zbawiennie na formowanie i utrzymywanie się kolagenu potrzebnego do odbudowy starzejących się komórek skórnych. Regularne spożywanie owoców i warzyw bogatych w witaminę C zmniejsza znacząco ryzyko zachorowalności na nowotwory. Ma silne właściwości  antyoksydacyjne.

Naturalna witamina C – dlaczego warto?

  • Syntetyczna witamina C – izomer prawoskrętny – jest bardzo nisko przyswajalny;
  • Naturalna witamina C – izomer lewoskrętny – wysoko przyswajalny;
  • Naturalna witamina C występuje w towarzystwie bioflawonoidów zwiększających wchłanianie jej do komórek;
  • Zalecana dawka to 200 mg dziennie, natomiast doktor Linus Pauling przyjmował nawet 18 g dziennie i dożył 94 lat;
  • My zalecamy dzienną dawkę pomiędzy 1000 a 2000 mg.

Zobacz też: Czy warto suplementować witaminę D?

Źródło: materiały prasowe Nutrivi Vitamin C/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 dni temu
Nazwa "witamina C" jest zarezerwowana dla kwasu askorbinowego skręcającego światło tak samo jak kwas askorbinowy z naturalnych produktów
/3 miesiące temu
Wszystko fajnie, tylko brak tu informacji o witaminie C liposomalnej (np. Ascolip). To ona właśnie jest najlepsza i najlepiej przyswajalna. Poczytajcie o tym, bo ta cała lewo i prawoskrętna witamina C, to jedna wielka ściema.
/2 lata temu
Witamina C jest the best, jednak ta naturalna, rzzeczywiście jest najlepsza. Faszerowalem się dawniej popularnymi ruto i sokrbo i bez efektu... :( Od kilku miesięcy jestem przeszczesliwym posiadaczem wyciskarki do soków, w której to wyciskam nie tylko owoce ale i warzywa, również te zielone, liśxciaste. Widzę efekty, nie przeziebiam sie , odpornosc wzrosła, mam lepsze samopoczucie i wiecej energii. Korzystam z bloga terapiasokami.pl/pl/blog by dowiedziec sie, co z czym i jak i po co!
POKAŻ KOMENTARZE (1)