Kubeczek menstruacyjny fot. Fotolia

Kubeczek menstruacyjny – jak się go używa i który wybrać?

Można go nosić nawet do 12 godzin, jest niewyczuwalny i nie przecieka. Dostępnych jest wiele rodzajów i wielkości kubeczków. Czym się kierować przy wyborze?
Marta Słupska / 19.07.2019 13:54
Kubeczek menstruacyjny fot. Fotolia

Dwa lata temu wydawał się ekscentryczną nowością, dziś internet jest pełen pozytywnych opinii zachwyconych kobiet, które nie wyobrażają sobie menstruacji bez kubeczka. Wynaleziono go w latach 30. XX wieku. Początkowo pojawił się na rynku amerykańskim, jednak prawdziwą rewolucją okrzyknięto go dopiero po kilkudziesięciu latach.

Na skróty:

Intymny kubeczek

Kubeczek menstruacyjny to nieduży pojemniczek o pojemności zazwyczaj od 15 do około 30 ml, wykonany z lateksu, silikonu lub tworzywa TPE – takiego, który wykorzystuje się do produkcji smoczków dla dzieci. Jest produktem wielorazowego użytku – to jedna z jego największych zalet: jeden kubeczek może nam służyć nawet przez 10 lat! Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też bardzo oszczędne – każda z nas wie przecież, ile pieniędzy wydaje rokrocznie na podpaski czy tampony…

Jak dobrać rozmiar?

Kubeczek możemy kupić w różnych rozmiarach: S, M, L i XL. Niektórzy producenci oferują ponadto pojemniczki „mini” przeznaczone dla pań o bardzo nisko ułożonej szyjce macicy. Raz zaaplikowany kubeczek może nie być wymieniany nawet przez 12 godzin w zależności od jego rozmiaru i obfitości miesiączki. Ponadto z kubeczkiem można ćwiczyć, a poza tym rzadziej niż tampon czy podpaska przecieka. Oczywiście o ile dobierzemy odpowiedni dla siebie rozmiar.

Wielkość kubeczka menstruacyjnego powinna być adekwatna do wieku kobiety (im starsza, tym większy rozmiar), jej aktywności seksualnej (dla dziewic przeznaczone są najmniejsze modele), aktywności fizycznej i ilości porodów.

Kubeczki mają jeszcze jedną istotną zaletę: według ekspertów wiążą się z mniejszym niż tampony ryzykiem wystąpienia wstrząsu toksycznego.

Co najbardziej denerwuje ginekologów?

Aplikacja, czyli jak założyć kubeczek?

Aplikowanie kubeczka menstruacyjnego należy rozpocząć od jego wyparzenia – przed każdą miesiączką trzeba go zalać na 5 minut wrzątkiem. Następnie myjemy ręce, ściskamy kubeczek placami i wsuwamy go do pochwy. Jest on na tyle elastyczny, że po umieszczeniu w środku ciała wróci do swojego pierwotnego kształtu i zassie się na tyle, że będzie przylegał do ścianek.

Na końcu kubeczka znajduje się pętelka lub wybrzuszenie, za które możemy pociągnąć, gdy chcemy go wyjąć. Samo pociągnięcie jednak nie wystarczy, gdyż kubeczek jest mocno zassany w środku i trzeba go lekko podważyć. Po opróżnieniu pojemniczek należy umyć pod bieżącą wodą, a jeśli nie mamy takiej możliwości, przynajmniej przetrzeć go czystą chusteczką.

Dobrze dobrany i założony kubeczek jest w pochwie niewyczuwalny, nie przesuwa się, nie uwiera i nie przecieka.

Możliwe problemy

Wad kubeczki mają niewiele, jednak warto zwrócić na nie uwagę. Największą z nich wydaje się być sama aplikacja kubeczka, która może być dla niektórych kobiet problematyczna – szczególnie dla tych, którym trudność sprawia już same użycie tamponu. Poza tym poprawne używanie pojemnika wiąże się z koniecznością dobrania odpowiedniego jego rozmiaru, co może nastręczać pewnych trudności.

Trzecia sprawa to wygoda opróżniania i oczyszczania kubeczka w toalecie poza domem, gdzie nie zawsze w kabinie mamy dostęp do świeżej wody. Nawet jeśli przetrzemy go wówczas chusteczką, musimy mieć na uwadze, że aplikujemy kubeczek nie do końca czystymi rękami. W sytuacji podbramkowej, gdy nie mamy innej możliwości, producenci radzą… polać kubeczek moczem, który jest jałowy.

Na końcu jeszcze informacje praktyczne: kubeczki występują w różnych kolorach, a barwniki, których używa się do ich koloryzacji, są obojętne dla ludzkiego zdrowia.  Produkuje się je z różnych tworzyw, które mają różną sprężystość – niektóre zginają się tylko trochę, inne możemy niemalże zrolować. Ceny kubeczków zaczynają się od 60-80 zł w górę. Czy to się zatem opłaca? Naszym zdaniem tak: skoro rocznie wydajemy około 100 zł na podpaski i tampony, koszty te szybko się zwrócą. Może więc warto spróbować?

Zespół wstrząsu toksycznego, czyli niebezpieczne tampony

Przegląd kubeczków menstruacyjnych

Dostępne są różne rodzaje, rozmiary i kolory. Zobacz przegląd popularnych produktów i wybierz coś dla siebie.

MeLuna

Kubeczek menstruacyjny MeLuna wykonany jest z tworzywa termoplastycznego TPE, co - według producenta - daje pewność, że uchroni kobietę przed szokiem toksycznym zdarzającym się czasami podczas używania tamponów. Produkowane są w 3 twardościach, 4 rozmiarach i z 3 końcówkami.

Me Luna kubeczek menstruacyjny

OrganiCup

Ten kubeczek wykonany jest z silikonu, który jest materiałem higienicznym i przeciwbakteryjnym, nie zawiera wybielaczy ani chloru. OrganiCup jest dostępny w dwóch wersjach: rozmiar A dla kobiet poniżej 30 roku życia, które jeszcze nie rodziły i rozmiar B dla kobiet, które rodziły pochwowo albo przekroczyły 30. rok życia.

Organicup kubeczek mestruacyjny

SelenaCup

SelenaCup jest elastyczny, wykonany z silikonu medycznego. W opakowaniu znajdziesz kubeczek menstruacyjny, pojemnik do wyparzania oraz woreczek do przechowywania. SelenaCup jest dostępny w rozmiarze S, M i L.

SelenaCup kubeczek menstruacyjny

LadyCup

Kubeczek menstruacyjny LadyCup jest wykonany z elastycznego silikonu medycznego, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Dostępny w rozmiarach: S – dla kobiet, które nie rodziły lub dla kobiet poniżej 25. roku życia, L – dla kobiet, które rodziły lub są powyżej 25. roku życia. W opakowaniu znajduję się kubeczek, bawełniany woreczek i instrukcja.

LadyCup kubeczek mestruacyjny

Lunette

Kubeczek menstruacyjny Lunette pochodzi z Finlandii. Zrobiony jest z silikonu medycznego bez domieszek lateksu. Wymiary: model 1 - zalecany przy skąpych i umiarkowanych krwawieniach, dla młodych kobiet, model 2 -  przy normalnych i obfitych krwawieniach, dla kobiet aktywnym seksualnie.

Lunette kubeczek menstruacyjny

Jimmyjane

W komplecie znajdują się dwa kubeczki. Wykonano je z silikonowego tworzywa, które jest elastyczne i miękkie. Żeby uniknąć uczucie zassania, każdy kubeczka ma umieszczone otworki dające obieg powietrza. Dostępne w wymiarach: regular i small.

Jimmyjane kubeczek menstruacyjny

Zobacz też:Czy można farbować włosy w czasie okresu? Oto 7 ważnych pytań o miesiączkęCo twoja miesiączka mówi o tobie?  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.07.2019 21:22
Absolutnie to nie dla mnie.