POLECAMY

Myślisz, że nie jest ci potrzebny? Okazało się, że ten narząd pełni w organizmie niezwykle ważną funkcję!

Badania wykazały, że wyrostek robaczkowy to dom dla pożytecznych bakterii jelitowych.
Myślisz, że nie jest ci potrzebny? Okazało się, że ten narząd pełni w organizmie niezwykle ważną funkcję! fot. Fotolia

Przez lata uważaliśmy go za ewolucyjnie zbędny, często więc był usuwany, bo nieraz przysparzał poważnych problemów. Wyrostek robaczkowy, bo o nim mowa, jest jednak bardziej istotny, niż się nam dotychczas wydawało!

W wyrostku mieszkają bakterie?

Naukowcy z Arizona College of Osteopathic Medicine odkryli, że wyrostek robaczkowy, czyli ślepo zakończony fragment przewodu pokarmowego, pełni ważną funkcję: jest domem dla pomocnych dla naszego zdrowia bakterii jelitowych.

Dlaczego w ogóle zdecydowano się zbadać wyrostek? Badacze przeanalizowali ten narząd u 533 różnych ssaków i doszli do wniosku, że niezależnie od linii ssaków zdążył on wyewoluować przynajmniej 30 razy. Stąd pojawiło się przypuszczenie, że wyrostek ma do spełnienia ważną funkcję.

Najnowsze badania wykazały, że tkanka limfatyczna może wspierać wzrost pożytecznych dla nas bakterii jelitowych, a wyrostek odgrywa tu istotną rolę w działaniu układu immunologicznego – jest „rezerwuarem” takich bakterii.

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Typowe zapalenie wyrostka robaczkowego poznamy po bólu brzucha – najpierw zlokalizowanego w okolicy pępka, później zaś – w prawym podbrzuszu. Inne objawy to:

  • niechęć do jedzenia,
  • nudności,
  • wymioty,
  • nasilony ból brzucha przy kaszlu i ruchach ciała,
  • niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy,
  • przyspieszona akcja serca.

Po rozpoznaniu stanu zapalnego wyrostka robaczkowego konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu wyrostka.

Pierwsza pomoc przy ataku wyrostka robaczkowego

fot. Fotolia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Też myślalam kilka razy że to wyrostek mnie boli ale okazało się, że to kłopoty z jelitami. Wszystko się uregulowało po probiotykach coloflor