Test ROMA

Test ROMA fot. Fotolia
Na raka jajnika każdego roku zapada ponad 3500 kobiet. Umiera - 2500. Dzięki testowi ROMA te ponure statystki będzie można zmienić.
Agnieszka Czechowska / 23.11.2017 13:50
Test ROMA fot. Fotolia

To jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu. Bardzo trudno go wykryć, bo długo nie wywołuje żadnych objawów. Dopiero gdy się rozwinie, pojawiają się sygnały, które i tak trudno skojarzyć z rakiem jajnika: parcie na pęcherz, obrzęki nóg, wzdęcia, złe samopoczucie, zaparcia. Jeśli na tym etapie pacjentka trafi na dobrego diagnostę, który prawidłowo rozpozna objawy raka jajnika, ma szansę na wykrycie choroby. W tym celu konieczne jest wykonanie szeregu badań - od zwykłego badania ginekologicznego, przez USG narządu rodnego, badanie Dopplera (ocena stanu naczyń krwionośnych zaopatrujących guz) po tomografię lub rezonans. Najnowszym narzędziem pozwalającym oszacować, czy nowotwór jest złośliwy, jest właśnie test ROMA.

Jakie są rokowania w przypadku raka jajnika?

Na czym polega test ROMA?

Nazwa tego badania pochodzi z języka angielskiego: Risk of Ovarian Malignancy Algorithm (ROMA). Pozwala ono ocenić stopień prawdopodobieństwa, że zmiana na jajnikach ma charakter złośliwy. ROMA obejmuje trzy składowe: statystyczne oszacowanie ryzyka zachorowania na złośliwy guz jajnika oraz dwa testy markerów nowotworowych: Ca 125 i HE4.

  • CA 125 –  poziom tego wskaźnika podnosi się w przypadku stanu nowotworowego związanego z narządami rodnymi oraz w ciąży pozamacicznej, w stanach zapalnych miednicy małej, w endometriozie, przy mięśniakach macicy.
  • HE4 –  pomaga wykrywać raka w I i II stadium rozwoju. Badanie to pozwala  odsiać zmiany łagodne od złośliwych oraz monitorować postępy choroby, podczas leczenia.

W ramach testu ROMA do tych dwóch badań dołącza się jeszcze dane po pacjentce. Pod uwagę bierze się:

  • wiek (największe ryzyko raka jajnika występuje u kobiet w wieku 50-70 lat)
  • liczba porodów (im więcej, tym ryzyko mniejsze)
  • karmienie piersią (zmniejsza ryzyko)
  • status społeczny i materialny (im wyższy, tym mniejsze ryzyko)
  • występowanie nowotworów w rodzinie (podwyższa ryzyko)
  • dieta (wysokotłuszczowa podnosi ryzyko)
  • wielkość guza

Wyniki testu ROMA

Wynik testu ROMA podawany jest w procentach - określają one prawdopodobieństwo, że u osoby chorej rozwija się stan nowotworowy.

  • Jeśli u kobiety przed menopauzą test ROMA da wynik poniżej 11,4% - oznacza to niskie ryzyko choroby nowotworowej. Wynik wyższy lub równy tej wartości – ryzyko wysokie.
  • U kobiety po menopauzie wynik powyżej  29,9% oznacza wysokie ryzyko  raka jajnika   

Cena testu ROMA

Cena testu ROMA: od 100 zł (w zależności od przychodni).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA