Pobieranie krwi do badań fot. Fotolia

Ten wskaźnik pomaga w diagnostyce anemii. O czym świadczy podwyższone i obniżone RDW w morfologii krwi?

RDW to jeden z parametrów morfologii krwi pomocnych w diagnostyce anemii. Na jego podstawie można jednak wykryć także wiele innych schorzeń. Jakich?
Marta Wilczkowska / 20.12.2017 09:35 / aktualizacja: 06.05.2019 11:03
Pobieranie krwi do badań fot. Fotolia

Erytrocyty znajdujące się naszej krwi mają różną wielkość. Różnice te nie są jednak znaczne. Dzięki badaniu RDW można wyłapać sytuacje, w której we krwi znajduje się patologicznie dużo czerwonych krwinek różnej wielkości. Mówimy wówczas o anizocytozie, czyli bardzo dużej rozpiętości wielkości erytrocytów.

Czym jest RDW?

RDW to jeden z parametrów morfologii krwi. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy wskaźnika: Red Cell Distribution Width. Określa on występowanie różnic w wielkości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek.

Wartość parametru może być podawana jako RDW-CV (współczynnik zmienności) lub RDW-SD (odchylenie standardowe).

Zarówno podwyższone, jak i obniżone RDW może świadczyć o niedokrwistości.

Wyniki powinny być interpretowane w oparciu o inne wskaźniki czerwonokrwinkowe, m.in.:

Wskaźnik RDW określa się razem z innymi wskaźnikami czerwonokrwinkowymi podczas wykonywania morfologii krwi. Powinno być wykonywane raz w roku przy okazji kontrolnej morfologii lub w przypadku, gdy lekarz podejrzewa anemię.

Na badanie należy zgłosić się na czczo.

Jaka jest norma RDW?

Wartość tego wskaźnika podaje się w procentach. Norma RDW w morfologii krwi wynosi 11-14%. Obowiązuje ona zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Wynik mieszczący się w tym zakresie świadczy o tym, że krwinki czerwone mają podobną wielkość. Gdy wynik jest niższy lub wyższy niż norma, świadczy to o heterogenności erytrocytów, czyli występowania dużych różnic w rozmiarach tych krwinek.

Warto jednak pamiętać, że zakres normy może różnić się w zależności od metody diagnostycznej, którą zastosowało laboratorium do badania. Dlatego wyniki badania należy porównywać z normą podaną na wydruku z laboratorium.

O czym świadczy podwyższone lub obniżone RDW?

Podwyższony wskaźnik RDW, czyli stan znacznego zróżnicowania wielkości erytrocytów, świadczy o tzw. anizocytozie. Ten stan jest charakterystyczny dla wielu chorób, dlatego zawsze powinien być interpretowany w oparciu o inne parametry morfologii krwi.

Podwyższone RDW może:

 • być objawem anemii (np. z niedoboru żelaza),
 • być objawem stanu zapalnego,
 • rozwinąć się np. po transfuzji krwi lub u osób z przerzutami nowotworowymi do szpiku kostnego,
 • oznaczać zaburzania wchłaniania jelitowego,
 • wskazywać na owrzodzenia jelit czy krwawienia żylaków przełyku,
 • być związane z krwawieniami z kanału rodnego u kobiet,
 • być objawem chorób wirusowych lub bakteryjnych,
 • wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków,
 • być wynikiem głodzenia się.

Znacznie obniżone RDW może zaś być objawem:

 • niedokrwistości,
 • niewydolności szpiku,
 • ostrych niedoborów żelaza,
 • białaczki.

Co robić, gdy wynik RDW nie mieści się w normie?

Wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem. Jeśli specjalista potwierdzi anemię, przepisze leki uzupełniające składnik, którego ci zabrakło (np. żelazo, witaminę B12, kwas foliowy).

Powinien także spróbować dociec przyczyny anemii. Nie zawsze wynika ona z złej pracy układu krwiotwórczego lub błędów dietetycznych. Może być również objawem mięśniaków, skutkiem obfitych miesiączek lub wewnętrznych krwawień (np. związanych z rakiem jelita grubego). Lepiej więc przyjrzeć się problemowi.

Zobacz też:
10 objawów świadczących o tym, że nie panujesz nad stresem
Jakie badania krwi należy zrobić na czczo?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)