POLECAMY

Ten wskaźnik pomaga w diagnostyce anemii. O czym świadczy podwyższone i obniżone RDW w morfologii krwi?

RDW to jeden z parametrów morfologii krwi pomocnych w diagnostyce anemii. Sprawdź, o czym świadczy podwyższone i obniżone RDW!
Marta Wilczkowska / 4 miesiące temu
Ten wskaźnik pomaga w diagnostyce anemii. O czym świadczy podwyższone i obniżone RDW w morfologii krwi? fot. Fotolia

RDW to jeden z parametrów morfologii krwi. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy wskaźnika: Red Cell Distribution Width. Wskaźnik ten określa występowanie różnic w wielkości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Wartość parametru może być podawana jako RDW-CV (współczynnik zmienności) lub RDW-SD (odchylenie standardowe). Norma RDW w morfologii krwi to 11-14%. Zarówno podwyższone, jak i obniżone RDW może świadczyć o niedokrwistości. Wyniki RDW powinny być interpretowane w oparciu o inne wskaźniki czerwonokrwinkowe, m.in.:

Wskaźnik RDW określa się razem z innymi wskaźnikami czerwonokrwinkowymi podczas wykonywania morfologii krwi. Powinno być wykonywane raz w roku przy okazji kontrolnej morfologii krwi lub w przypadku, gdy lekarz podejrzewa anemię. Na padanie należy zgłosić się na czczo.

Jaka jest norma RDW?

Wartość tego wskaźnika podaje się w procentach. RDW powinno się mieścić między 11 a 14%. Norma ta obowiązuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wynik mieszczący się w tym zakresie świadczy o tym, że krwinki czerwone mają podobną wielkość. Gdy wynik jest niższy lub wyższy niż norma, świadczy to o heterogenności erytrocytów, czyli występowania dużych różnic w rozmiarach tych krwinek.

Warto jednak pamiętać, że zakres normy może różnić się w zależności od metody diagnostycznej, którą zastosowało laboratorium do badania. Dlatego wyniki badania należy porównywać z normą podaną na wydruku z laboratorium.

O czym świadczy podwyższone lub obniżone RDW?

Podwyższony wskaźnik RDW świadczy o tzw. anicytozie. Ten stan jest charakterystyczny dla wielu chorób, dlatego zawsze powinien być interpretowany w oparciu o inne parametry morfologii krwi. Podwyższone RDW może być objawem anemii (np. z niedoboru żelaza) lub stanu zapalnego. Taki stan może rozwinąć się również np. po trasfuzji krwi lub u osób z przerzutami nowotworowymi do szpiku kostnego.

Znacznie obniżone RDW może być objawem niedokrwistości.

Polecamy!

10 objawów świadczących o tym, że nie panujesz nad stresem
Jak interpretować wyniki morfologii krwi? Opisujemy aż 21 parametrów!
Jakie badania krwi należy zrobić na czczo?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)