Jakie badania wykonać w chorobach trzustki?

Enzymy trzustkowe i wątrobowe oraz badania obrazowe to podstawowe badania diagnostyczne zlecane w przypadku podejrzenia chorób trzustki. Najważniejsza jest jednak rozmowa z pacjentem i zgłaszane przez niego objawy. Zobacz, jakich nieprawidłowości możemy spodziewać się w chorobach trzustki. Jak zbadać trzustkę?
/ 13.07.2018 16:11

Amylaza, lipaza – czyli enzymy trzustkowe

Amylaza i lipaza to jedne z najbardziej aktywnych we krwi enzymów trzustkowych. Mimo że podwyższenie ich aktywności mogłoby świadczyć ewidentnie o procesie zapalnym, mającym miejsce w trzustce, nie jest to takie proste. W większości przypadków, aktywność amylazy czy lipazy nie jest podwyższona w momencie pobrania lub może świadczyć o chorobie toczącej się w zupełnie innym miejscu (na przykład w przypadku niewydolności nerek). Bardziej specyficzne dla zapalenia trzustki jest oznaczenie aktywności amylazy w próbce moczu, choć także nie musi świadczyć o toczącym się procesie chorobowym.

Koniecznie przeczytaj: Jakie objawy daje chora trzustka?

Dlaczego w chorobach trzustki badamy enzymy wątrobowe?

LDH to dehydrogenaza mleczanowa obecna w różnych postaciach w wielu narządach (w wątrobie, mięśniach lub nerkach). Niestety ten enzym także nie jest specyficzny dla uszkodzenia trzustki. Jego aktywność wzrasta w chorobach wątroby, w zawale serca, w chorobach nowotworowych oraz w przypadku nadmiernego niszczenia krwinek czerwonych (będącego wynikiem procesu chorobowego).

Jeśli zwiększona aktywność LDH pojawia się w kontekście badań trzustki, może świadczyć o toczących się agresywnym procesie zapalnym. Daje to lekarzowi informację o tym, że należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

AspAT to także enzym wątrobowy o nazwie transaminaza (lub aminotrasferaza) asparaginowa. Jego rola fizjologicznie polega na metabolizmie białek. Zwiększona aktywność tego enzymu obserwowana jest w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych różnych narządów jamy brzusznej – między innymi trzustki.

USG jamy brzusznej - co powie nam o patologiach trzustki?

Jest to najmniej inwazyjne z badań obrazowych i pozwala uwidocznić obraz trzustki na tle innych narządów jamy brzusznej. Dzięki temu porównaniu lekarz będzie w stanie określić, czy narząd jest objęty procesem zapalnym. Ponadto w przypadku zaawansowanego przewlekłego zapalenia trzustki, gdy w miąższu narządu występują zwapnienia, USG jest najprostszym i najszybszym sposobem diagnostycznym do postawienia rozpoznania. Jeśli natomiast przyczyną stanu zapalnego są kamienie pęcherzyka żółciowego – także będą one widoczne w USG.

Przeczytaj też: Rak trzustki - objawy, diagnostyka, leczenie

Tomografia komputerowa – ostatnia deska ratunku w chorobach trzustki

Jest badaniem niosącym ze sobą ryzyko ze względu na dużą dawkę promieniowania, która jest wykorzystywana w tomografii, dlatego wykonuje się je jedynie w celu potwierdzenia niewyjaśnionych przypadków zapaleń, torbieli lub diagnostyki nowotworów trzustki. Jest także przydatne, jeśli lekarz podejrzewa zmiany anatomiczne trzustki, jej przewodów lub narządów sąsiednich, utrudniające ich funkcjonowanie.

Dowiedz się więcej o chorobach trzustki z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/10.10.2017 15:14
Nie polecam badania usg na trzustke. U mnie nie wykrylo choroby. Skuteczna okazala sie dopiero robiona cystografia. Robiona w szpitalu, gdzie trafilam z wielkim bolem. Do portalu- macie bardzo wkur...zajaca metode werfikacji uzytkownika, dla kogos kto pisze ze smartfona! Zmiencie to bo az zniecheca do odwiedzania waszych stron. Przeciaganie choragiewek, gdy zjezdza cala strona naprawde nie bawi. Miejcie troche szscunku do waszych czytelnikow...
/11.07.2016 13:40
U mnie w rodzinie zawsze były problemy z różnymi chorobami trzustki. Lekarz zasugerował mi że powinnam wykonać sobie badania genetyczne w tym kierunku. Po na myśkle zdecydowałam się na ich wykonanie na zdrowegeny.pl. Niestety tak jak przupuszczął doktor, wykryto u mnie mutację w genie, dlatego teraz częsciej chodzę na kontrole lekarskie.
/18.02.2015 20:47
Mam 68 lat i podwyższona Amylaza we krwi 125 czy powinnam się martwić.
POKAŻ KOMENTARZE (11)