Zwapnienia w piersiach mogą oznaczać raka. Oto, co trzeba o nich wiedzieć

zwapnienia w piersiach fot. Adobe Stock, Gorodenkoff
Zwapnienia w piersiach są często rozpoznawanymi w mammografii zmianami, szczególnie u kobiet powyżej 50. roku życia. Zazwyczaj mają łagodny charakter. Dzieli się je na makro- i mikrozwapnienia, i zwykle tylko te drugie mogą świadczyć o raku piersi lub zmianach przedrakowych.
Ewa Cwil / 24.01.2022 12:00
zwapnienia w piersiach fot. Adobe Stock, Gorodenkoff

Spis treści:

  1. Co powoduje zwapnienia w piersiach?
  2. Zwapnienia w piersiach - rodzaje
  3. Zwapnienia w piersiach - interpretacja badań

Co powoduje zwapnienia w piersiach?

Zwapnienia w piersiach to mineralne złogi wapnia. Są to zmiany często obserwowane w mammografii. Do powstawania złogów zwanych zwapnieniami najczęściej dochodzi po menopauzie. 

Zwapnienia w piersiach mogą, ale nie muszą świadczyć o raku. Wiele tego rodzaju zmian ma charakter łagodny. Szczególnie podejrzane są skupiska nieregularnych i różnokształtnych mikrozwapnień, które mogą być jedynym objawem raka piersi. Zwapnienia widoczne w obrazie mammograficznym jako pojedyncze i rozproszone w piersi silniej nasycone punkciki na ogół nie świadczą o raku. 

Podstawowym badaniem w diagnostyce mikrozwapnień jest mammografia, która jest na tyle czuła, że może uwidocznić te zmiany, w przeciwieństwie np. do USG piersi. Jednak pewność co do tego, czy zwapnienie ma charakter złośliwy czy nie, może dać dopiero biopsja.

Zwapnienia zwykle nie powodują bólu piersi.

Zwapnienia w piersiach - rodzaje

Zwapnienia można podzielić na różne rodzaje. Małe zwapnienia w piersiach nazywane są mikrozwapnieniami, a duże - makrozwapnieniami. Zwapnienia w piersiach mogą się różnić również charakterem – mogą być to zmiany łagodne lub złośliwe.

Makrozwapnienia w piersiach

Makrozwapnienia na zdjęciu mammograficznym mają postać dużych białych kropek lub kresek. Występują u połowy kobiet po 50. roku życia. Są prawie zawsze zmianami łagodnymi. Są większe od mikrozwapnień i przez to widoczne także w badaniu USG piersi. Mniejsze z nich uwidaczniają się jedynie w badaniu mammograficznym. W przypadku ich stwierdzenia lekarz podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce lub obserwacji zwapnień.

Mikrozwapnienia w piersiach

Mikrozwapnienia w piersiach są bardziej podejrzane niż makrozwapnienia. Mają wygląd drobnych, białych punkcików. Mogą świadczyć o stanie rakowym lub przedrakowym. Istnieje wiele ich rodzajów, różniących się umiejscowieniem i kształtem. Wśród nich mogą być zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe. 

Przeczytaj: Rak piersi - objawy, leczenie

Mikrozwapnienia łagodne

Najczęściej w badaniu mammograficznym uwidaczniają się jako silnie wysycone, punkcikowate cienie rozproszone po całej piersi lub zlokalizowane w ścianach naczyń krwionośnych.
Warto podkreślić, że większość mikrozwapnień wykrytych podczas mammografii to zmiany łagodne.

Mikrozwapnienia złośliwe

Są różnokształtne lub nieregularne. Tworzą skupiska będące pierwszą oznaką raka piersi. Powstają w komórkach nowotworowych jeszcze przed wytworzeniem guza. Nie są unaczynione więc najczęściej są niewidoczne w badaniu USG.

Jeśli lekarz stwierdzi istnienie mikrozwapnień, które mogą być zmianami złośliwymi, zleca biopsję pod kontrolą mammografii. Pobrane tkanki przekazuje się do laboratorium, w którym zostaje dokonana ocena zmian i potwierdzenie lub wykluczenie ich złośliwości.

Podczas biopsji w miejscu pobranych tkanek zakłada się znacznik wykonany z tytanu. W przypadku potwierdzenia zmian rakowych, wykonuje się zabieg operacyjny, a umieszczony znacznik pomaga precyzyjnie usunąć dotknięte chorobą tkanki wraz z niezbędnym naddatkiem.

Zwapnienia w piersiach - interpretacja badań

Do oceni uwidocznionych w badaniu mammograficznym zmian stosuje się klasyfikację BI-RADS. Wyniki podaje w skali od 0 do 6: 

  • Stopień 0: Oznacza niekompletną ocenę i konieczność wykonania dodatkowych badań obrazowych. Ryzyko złośliwości zmian jest niepewne i trudne do oszacowania.
  • Stopień 1: To norma, czyli obraz całkowicie prawidłowy. Ryzyko złośliwości wynosi 0%. Nie są konieczne żadne dodatkowe badania.
  • Stopień 2: Wynik oznacza zmianę łagodną. Ryzyko złośliwości wynosi 0%. Nie są konieczne żadne dodatkowe badania.
  • Stopień 3: Oznacza zmianę najprawdopodobniej łagodną. Ryzyko złośliwości oceniane jest na ≤ 2%, ale niezbędna jest kontrola po pół roku oraz dodatkowe badanie USG.
  • Stopień 4: Zmiana podejrzana, ryzyko złośliwości od 2 do 95%. W ramach tej oceny wyróżnia się jeszcze 3 podgrupy:
    - 4a – zmiana podejrzana, ale o małym stopniu prawdopodobieństwa złośliwości,
    - 4b – zmiana podejrzana o średnim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości,
    - 4c – zmiana podejrzana o wysokim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości, bez widocznych cech złośliwości. Konieczna jest dalsza diagnostyka, która wykluczy lub potwierdzi złośliwość zmian.
  • Stopień 5: Zmiana o wysokim prawdopodobieństwie (≥ 95%) złośliwości. Konieczna dalsza diagnostyka i leczenie.
  • Stopień 6: Oznacza potwierdzonego raka – wcześniej jego obecność została potwierdzona innymi badaniami.

​Ocenę charakteru mikrozwapnień może dokonać tylko lekarz specjalista. Dlatego najlepiej to jemu zostawmy interpretację wyników badań. 

Treść artkułu została pierwotnie opublikowana 07.05.2018.

Czytaj także:
Guzek w piersi. Kiedy jest rakiem piersi, a kiedy łagodną zmianą?
Badanie USG piersi – jak przebiega, kiedy zrobić i ile kosztuje?
Taka wysypka może wskazywać na agresywną odmianę raka piersi!
Ból piersi – 8 najczęstszych przyczyn (diagnoza i leczenie)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA