Zdrowe rady na przedświąteczny stres

Choć święta mają być szczęśliwe i radosne, wielu z nas już na kilkanaście dni do przodu ma postrzępione nerwy. Garść trików, jak powrócić do gwiazdkowego spokoju…

Choć święta mają być szczęśliwe i radosne, wielu z nas już na kilkanaście dni do przodu ma postrzępione nerwy. Garść trików, jak powrócić do gwiazdkowego spokoju…

Rady na przedświąteczny stres

depositphotos.com

Nie zmieniaj rzeczy, których nie możesz zmienić…
Normalną koleją rzeczy święta wymagają kupowania prezentów, czasem nietrafionych, gotowanie, nie zawsze udanego, sprzątania, pisania kartek, dekorowania domu. Nie ma co narzekać na nadmiar pracy, bo co roku przecież dajesz radę i wszyscy wiemy, że warto!

  • Szukaj pozytywów – jeśli czujesz się przepracowana, pomyśl, że to tyle wspaniałego wysiłku fizycznego, który pozwoli ci spalić nadmiar kalorii. Z wypadków i pomyłek staraj się robić dobre żarty a nie tragedie…
  • Nie wyładowuj frustracji gniewem – tym sposobem psujesz tylko nastrój świąteczny sobie i innym; jeśli czujesz że masz dość idź na krótki mroźny spacer, weź kąpiel albo utnij sobie drzemkę. Od straconego pół godziny święta nie uciekną.
  • Pomagaj zmysłom – kawa cię obudzi, czekolada rozweseli a cytryna rozładuje stres. Otaczaj się większą ilością zapachów w postaci perfum, kosmetyków, świeczek, olejków i łakoci. Wszystko będzie od razu wydawać się jaśniejsze.
  • Dobrze jest wzbogacić adwentową dietę w herbatkę z melisy oraz preparat magnezowy z witaminą B6 – od razu łatwiej będzie ci radzić sobie z nerwami.

Reorganizuj to co możesz
Tradycją świąteczna jest piękna, o ile nie wymaga zbyt dużo poświęceń. Jeśli dotychczasowy sposób przygotowań do świąt co roku cię męczył, pora wprowadzić zmiany…

  • Nie musisz mieć zawsze tych samych potraw w wielkiej ilości. Jeśli jednego roku zabraknie sernika czy śledzików, nikt się nie obrazi. Skup się na najważniejszych potrawach i nie bój się prosić o pomoc rodzinę – ludzie naprawdę lubią pomagać przy świętach.
  • Nie jest zbrodnią korzystanie z nowoczesności – jeśli znasz dobrą piekarnię, zamów w niej makowce czy keksy a w tym samym czasie idź na basen czy fitness. Rodzina będzie zadowolona dwa razy bardziej mając dobre ciasta i szczęśliwą, wypoczętą gospodynię!
  • Prezenty czynią gwiazdkę, ale głównie dla dzieci. Nie ma sensu stresować się kosztami czy pomysłami na prezent aby obkupić całą rodzinę. Porozmawiaj z bliskim zawczasu o jakimś lepszym systemie dzielenia się kupnem podarków; zachęcaj wszystkich do robienia listów do Mikołaja, kupuj co możesz on-line…
  • Jeśli dręczy się świąteczne obżarstwo i opilstwo zaplanuj na okres raz w tygodniu od grudnia do stycznia jeden dzień przeczyszczającej diety z owoców i owsianki oraz kilka dni bez alkoholu. Od razu zrobi ci się lżej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)