POLECAMY

Zabieg łyżeczkowania jamy macicy

Tak zwane łyżeczkowanie jamy macicy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii. Stosuje się go zarówno by zdiagnozować przyczynę patologii toczącej się w obrębie narządów płciowych, jak i by wyleczyć niektóre schorzenia.
Zabieg łyżeczkowania jamy macicy

Wrażliwe endometrium

Endometrium jest cienką błoną pokrywającą od wewnątrz jamę macicy. Przechodzi ono zmiany w cyklu miesiączkowym, szybko się dzieli, a dodatkowo złuszcza się i bakterie z pochwy mogą wnikać w jego obręb i w związku z tym jest narażone na niekorzystne czynniki, które mogą powodować jego patologię i dawać objawy.

Nietypowe krwawienie

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia łyżeczkowania jamy macicy są krwawienia- zarówno występujące nieregularnie w cyklu miesiączkowym, jak i po menopauzie. Ponieważ takie krwawienia mogą być objawem nawet nowotworu, warto pobrać wyskrobiny i przekazać do badania histopatologicznego.

Po poronieniu

Bardzo przykrym wskazaniem do łyżeczkowania jest usunięcie resztek po poronieniu. Zabieg ten wykonuje się w przypadku, gdy nie wszystkie tkanki opuściły samoistnie ciało kobiety, a ich zaleganie może doprowadzić do zapalenia, zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego i poważnych powikłań. Łyżeczkowanie eliminuje to ryzyko.

Warto przeczytać: Jakie są przyczyny poronień?

Kiedy jeszcze?

Kolejnym wskazaniem są zapalenia w obrębie endometrium oraz diagnostyka niepłodności. Powinny one zostać omówione z lekarzem prowadzącym.

Krótki i skuteczny zabieg

Zabieg przeprowadzany jest w warunkach sterylnych, w krótkim znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że pacjentka śpi, a cały zabieg trwa około 5-10minut. Lekarz rozszerza kanał szyjki macicy specjalnymi urządzeniami, po czym wprowadza łyżkę do jamy macicy i wyskrobuje endometrium (błonę śluzową jamy macicy), które jest luźno związane z wnętrzem macicy.

Mogą wystąpić komplikacje

Łyżeczkowanie nie jest zabiegiem pozbawionym powikłań.  Dojść może do niewydolności szyjki macicy na skutek jej mechanicznego rozszerzania, co może powodować zagrożenie dla kolejnych ciąż. Czasem występuje zapalenie w obrębie jamy macicy. Stosunkowo rzadko dochodzi do przebicia jamy macicy i krwotoku. Warto współpracować z lekarzami i zgłaszać wszystkie niepokojące dolegliwości po zabiegu. Wówczas można od razu rozwiązać problem.

Zobacz: Zapalenie błony śluzowej macicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (42)
/10 miesięcy temu
Jestem 3 tygodnie po zabiegu. Dziś mogę powiedzieć, że sam zabieg jak i mój stan po nim był bardzo dobry. Praktycznie fizycznie nie odczuwałam tego co się stało. Od momentu uśpienia i znieczulenia do wybudzenia mam jedną wielką dziurę. Gdyby nie świadomość tego co się wtedy działo miałabym wrażenie jak bym smacznie spała. Tabletka została podana o 9:30, po ok. 3 h pojawiły się bóle coś jak podczas okresu ale ich siła zdecydowanie rosła....Krwawienie pojawiło się dość późno bo po 4 ,5 h. ok. 14:30 miałam zabieg- a o 18:20 zostałam wypisana do domu. Zwolnienie lekarskie jakie lekarz chciał mi dać to to 2 tyg. + 1 dzień za leżenie w szpitalu. Opieka w moim szpitalu była wręcz wzorowa, gdyby nie powód z jakiego się tam znalazłam mój stan psychiczny byłby dużo lepszy.
/2 lata temu
Ja jestem trzy dni po zabiegu i zadnego zwolnienia fizycznie czuje sie dobrze ale psychicznie nie za bardzo
/3 lata temu
ja dostałam tydz. bez prośby o zwolnienie
POKAŻ KOMENTARZE (39)