POLECAMY

Jakie są nietypowe objawy zapalenia wyrostka?

Nie zawsze to po prostu ból brzucha. Niekiedy ta infekcja daje znać o sobie w zupełnie nieoczekiwany sposób. Sprawdź, jak ją rozpoznać.
Agnieszka Czechowska / 8 miesięcy temu
Jakie są nietypowe objawy zapalenia wyrostka? fot. Fotolia

Stan zapalny wyrostka robaczkowego najczęściej rozwija się w wyniku zatkania wyrostka twardymi masami kałowymi albo ciałem obcym (np. drobnym przedmiotem połkniętym przez dziecko). Zakażenie może też przenieść się do wyrostka z odleglejszych odcinków jelit albo – wraz z krwią – z innych narządów.

Zapalenie wyrostka zaczyna się niewinnie

U około 70% chorych pierwsze symptomy choroby są typowe. Zaczyna się od złego samopoczucia i tzw. rozlanego bólu w okolicy pępka. Ból narasta i po kilku godzinach  koncentruje się w dole brzucha, po prawej stronie.

Nasila się podczas kaszlu i poruszania, zmniejsza, gdy przyjmujemy tzw. pozycję embrionalną, czyli leżymy spokojnie na lewym boku z lekko podkurczonymi nogami.

Uwaga! Nie zawsze objawy zapalenia wyrostka są tak oczywiste

Niekiedy ból brzucha w zapaleniu wyrostka do złudzenia przypomina niestrawność. Czasem dominującym objawem jest brak apetytu i mdłości. Nic poza tym. Zdarza się, że jedynym sygnałem infekcji są... męczące  zaparcia.

Zaś przy nietypowym ułożeniu wyrostka – np. za pęcherzem – mogą pojawić się wyłącznie dolegliwości ze strony układu moczowego, m.in. parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu. 

Co z diagnozą?

W przypadku klasycznych objawów z rozpoznaniem choroby nie ma problemu: silna bolesność w prawym dole biodrowym potwierdza zapalenie wyrostka.  Przy nietypowym ułożeniu wyrostka i objawach budzących wątpliwości – wykonuje się niekiedy USG lub RTG czy tomografię komputerową jamy brzusznej.

Konieczny szpital

Zapalenie wyrostka leczy się operacyjnie. Najczęściej konieczne jest przecięcie powłok brzusznych. W lżejszych przypadkach stosuje się nowocześniejszą metodę laparoskopową. 

Zobacz też:
Do czego służy wyrostek robaczkowy?
Pierwsza pomoc przy ataku wyrostka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)