Witamina D – kiedy i jak ją suplementować?

Czym grozi niedobór witaminy D i dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy?

Dużo mówi się o tym, że Polacy mają często niedobory witaminy D. Czym ona jest, do czego służy i jak ją zatem suplementować?

Po co nam witamina D?

Witamina D to tak naprawdę hormon, który produkowany jest w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Jest absolutnie niezbędna dla naszego zdrowia – wpływa nie tylko na zdrowie kości, włosów i skóry, ale też na rozrodczość, układ krążenia, choroby metaboliczne i autoimmunizacyjne.

Niestety, w Polsce nasłonecznienie jest zbyt małe, abyśmy mogli zapomnieć o suplementowaniu tej witaminy. Warto też wiedzieć, że jej wchłanianie blokuje już filtr SPF8.

Niedobór witaminy D może powodować różne choroby, m.in.:

  • choroby cywilizacyjne,
  • częste infekcje,
  • osteoporozę,
  • krzywicę,
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego
  • gorsze funkcjonowanie tkanki mięśniowej.

Wszystko o witaminie D

Dawkowanie witaminy D

Osoby dorosłe potrzebują dawki 800–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała, w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca. Osoby starsze powinny zaś suplementować witaminę D przez cały rok, z uwagi na gorszą skuteczność wytwarzania witaminy D w skórze.

Warto wiedzieć, że niektóre leki mogą powodować niedobory witaminy D – zaliczamy do nich: glikokortykosteroidy, leki zmniejszające stężenie cholesterolu (leki hipolipemizujące), leki przeciwpadaczkowe oraz niektóre leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu oraz przeciwwirusowe (stosowane w leczeniu HIV).

Czy to prawda, że Polacy mają zwykle niedobór witaminy D? Dlaczego? Kiedy i dlaczego warto ją suplementować? Na nasze pytania na filmie odpowiedziała dr n. med. Elżbieta Lipska, specjalistka endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Centrum Medycznego Goldenmed w Warszawie!

Witamina D w diecie dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
ja biorę krople evital d1000 jestem weganką i są dla mnie odpowiednie
/rok temu
Ja też zaczynałam od dawki uderzeniowej 4000 jm a po 5 miesiącach zrobiłam wyniki i lekarz ograniczył mi dawkę do 2000 jm. Cały czas zaleca tylko d vitum bo jego zdaniem to najlepsza witamina na rynku.
/rok temu
ja miałam na odwrót, najpier brałam d-vitum 2000 jednak poziom słabo się podnosił i lekarz zwiększył dawkę na d-vitum 4000, po miesiacu wynik się podniósł ale jeszcze trochę do normy brakuje więc biorę dalej 4000, czuję się lepiej za tydzień mam wyniki kontrolne mam nadzieję, że będą już w normie
POKAŻ KOMENTARZE (2)