W jakich miejscach jest najwięcej kleszczy? Nowe wyniki badań naukowych

Kleszcz na liściu. fot. Adobe Stock
W jakich miejscach jest najwięcej kleszczy? Wielu osobom wydaje się, że pajęczaki najchętniej bytują „w krzakach”. Nic bardziej mylnego. Najnowsze wyniki badań wskazują, że wręcz przeciwnie.
Marta Kosakowska / 13.08.2018 12:38
Kleszcz na liściu. fot. Adobe Stock

Jednym z największych mitów na temat kleszczy, jest powszechne przekonanie, że pajęczaki czyhają na nas w zaroślach. Dlatego w czasie spaceru po lesie, większość z nas trzyma się wyznaczonych ścieżek. Najnowsze wyniki badań wskazują, że to pozornie profilaktyczne zachowanie wcale nie uchroni nas przez potencjalnym ukąszeniem. Przeciwnie - zwiększy ryzyko bliskiego spotkania z krwiopijcą.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Naukowcy z Polski i Słowacji połączyli siły, by sprawdzić, gdzie najchętniej przebywają kleszcze. Badania przeprowadzono w Tatrach Wysokich na Słowacji.

Badacze ze Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafarika w Koszycach i Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach, Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznaniu i Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawili na łamach „Annals of Agricultural and Environmental Medicine”, odkrycie, które obala jeden z największych mitów na temat kleszczy. Naukowcy dowiedli, że znacznie więcej tych groźnych pajęczaków można spotkać na leśnych ścieżkach niż poza nimi.

Prawdopodobieństwo ataku kleszcze jest 7 razy większe w czasie spaceru po wyznaczonej trasie niż w czasie przedzierania się przez leśne zarośla. Powód? Dokładnie tymi samymi drogami najchętniej chadzają również zwierzęta leśne. A to sprawia, że kleszcze na miejsce swojego bytowania wybierają właśnie obrzeża leśnych dróg. To zwiększa ich szanse na złapanie ofiary.

Milion złotych odszkodowania i dożywotnia renta. Rodzice pozywają państwo po obowiązkowym szczepieniu

Badanie polegało na przeciągnięciu białej płachty przez wybrane fragmenty lasu, a następnie skontrolowaniu, ile pajęczaków udało się w ten sposób wychwycić. Na ścieżkach znaleziono 308 kleszczy pospolitych. Poza nimi jedynie 43. Podobnie było w przypadku kleszczy łąkowych. Na ścieżkach naliczono 435 osobników, poza nimi - 135.

Jak unikać kleszczy?

Jak wskazują najnowsze wyniki badań, warto zwracać uwagę na wybór tras spacerowych po parkach i lasach. A ponieważ przechadzki poza ścieżkami nie zawsze są możliwe, to należy pamiętać o innych metodach zabezpieczenia.

Oto najskuteczniejsze metody zabezpieczenia przed kleszczami:

  • ubiór w jasnych kolorach - daje możliwość szybkiego zauważenia i usunięcia pajęczaka, poszukującego miejsca żerowania;
  • odzież z długimi rękawami i nogawkami, zakryte stopy;
  • unikanie używania słodkich perfum np. o zapachu wanilii - tego typu aromaty mogą przyciągać kleszcze;
  • stosowanie preparatów ochronnych, które mają działanie odstraszające kleszcze;
  • oczyszczenie odzież po powrocie do domu - zastosowanie rolki z taśmą klejącą, która zbierze z ubrania ewentualne pajęczaki;
  • dokładny prysznic po powrocie z lasu oraz wypranie odzieży;
  • regularna kontrola i zabezpieczanie zwierząt domowych.

Źródło: rynekzdrowia.pl, PAP

Przeczytaj:
Ta wstydliwa choroba najczęściej dotyka kobiet! Masz te objawy? To może być...
Wtórne i suche utonięcia. Dzieci umierają podczas... drzemki!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA