POLECAMY

Szkiełko i oko tajną bronią nowoczesnej armii

Amerykańska firma Innovega z Waszyngtonu opracowuje innowacyjny model wieloogniskowych soczewek kontaktowych, umożliwiających znaczną poprawę pola widzenia. Soczewkami zainteresowany jest Pentagon, ale mają również wejść do powszechnego użycia, czytamy w Rzeczpospolitej, w artykule "Oko na sterydach".
Szkiełko i oko tajną bronią nowoczesnej armii

Przyszłość w oku

Pentagon złożył zamówienie na soczewki kontaktowe oraz współdziałające z nimi specjalne okulary, chcąc w ten sposób podnieść efektywność zadaniową armii i zwiększyć poziom bezpieczeństwa, wyposażając wszystkich żołnierzy. Nad prototypem sprzętu ma zostać przeprowadzony szereg testów w warunkach polowych.

Równolegle z pracami dla armii, technologia przygotowywana jest do powszechnego udostępnienia, a zastosowanie mogłaby znaleźć m.in. w kinie (poprawa jakości obrazów 3D), sprzęcie komputerowym (gry na konsolach), czy systemie nawigacyjnym.

Firma stara się o pozytywne zatwierdzenie produktu przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Zalety innowacyjnych soczewek

Soczewki umożliwiają jednoczesne prezentowanie informacji bez zasłaniania widoku otoczenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu następującej technologii: centralna część soczewki przepuszcza światło z wyświetlacza przeziernego w środku źrenicy, natomiast na obrzeże źrenicy kierowany jest obraz otaczającego świata z zewnętrznej części soczewki. Oba obrazy w tym samym czasie ogniskują się na siatkówce oka. Kolejną zaletą soczewek jest zachowanie ostrości obrazu, bez względu na odległość i perspektywę patrzenia.

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe mają również przeciwników, kwestionujących możliwość niewystępowania efektu maskowania obrazu otaczającego świata, prowadzącego w konsekwencji nawet do choroby lokomocyjnej.

Artykuł pochodzi z: Rzeczpospolita "Oko na sterydach"/ 14-15.04.2012r/ ad

Koniecznie przeczytaj również: Soczewki wewnątrzgałkowe - na zaćmę i wadę wzroku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)