Stan podgorączkowy - dlaczego nie trzeba go leczyć?

Stan podgorączkowy fot. Adobe Stock
Stan podgorączkowy nie ma tak charakterystycznych objawów jak gorączka, dlatego często nie zdajemy sobie z niego sprawy. Jedno jest pewne - podczas podwyższonej temperatury nie należy sięgać po leki przeciwgorączkowe.
/ 19.12.2019 12:05
Stan podgorączkowy fot. Adobe Stock

Stan podgorączkowy to temperatura od 37,1 do 37,9°C. Nie każdy wie, że nie należy jej zbijać lekami przeciwgorączkowymi. To stan, który należy bacznie monitorować. Ewentualne leczenie wdraża się dopiero, gdy temperatura przekroczy 38°C

Stan podgorączkowy - przyczyny 

Temperatura naszego ciała zmienia się z różnych powodów. Należy jednak pamiętać, że stan podgorączkowy sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem innej dolegliwości. Często wynika z przeziębienia, zapalenia gardła czy intensywnego kataru. Towarzyszy też anginie i zapaleniu oskrzeli. Inne przyczyny stanu podgorączkowego: 

Stan podgorączkowy pojawia się również w niektórych dniach cyklu miesiączkowego oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Stan podgorączkowy nie ma charakterystycznych objawów towarzyszących jak gorączka. Często nie zdajemy sobie z niego w ogóle sprawy i dowiadujemy się o nim dopiero po ewentualnym zmierzeniu temperatury.

Leczenie stanu podgorączkowego

Wiele osób sięga po leki przeciwgorączkowe za każdym razem, gdy temperatura ciała przekroczy 37 °C. To duży błąd. Stan podgorączkowy nie wymaga leczenia. To normalna reakcja organizmu na infekcję. Zdarza się jednak, że stan podgorączkowy zwłaszcza ten powyżej 37.5°C potrafi pogorszyć jakość życia.

W takim wypadku zamiast tabletek przeciwgorączkowych lepiej sięgnąć po chłodne okłady lub kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o kilka stopni od temperatury naszego ciała. Leki warto wdrożyć dopiero wtedy, gdy pojawi się gorączka, czyli minimum 38°C. Gdy stan podgorączkowy przechodzi w gorączkę - co zdarza się bardzo często, stosuje się głownie leki zawierające paracetamol lub ibuprofen. 

Stan podgorączkowy u dzieci 

Stan podgorączkowy u dzieci również nie wymaga leczenia farmakologicznego. Podwyższona temperatura podobnie jak w przypadku dorosłych świadczyć może o przeziębieniu. Przyczyny mogą być również inne:

  • ząbkowanie, 
  • reakcja na szczepienie, 
  • infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza, 
  • stan zapalny w jamie ustnej, 
  • nadmiar emocji u malucha.

Więcej na temat gorączki:
Gorączka - jak leczyć?
Jak zbić gorączkę - domowe i farmakologiczne metody
Jak zbić gorączkę u dziecka i niemowlaka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA