Recesja dziąsła - objawy, przyczyny i leczenie

Recesja dziąsła fot. Fotolia
Pozornie niewinne "odsunięcie się" dziąsła może prowadzić do poważnych konsekwencji, z utratą zęba włącznie!
Marta Wilczkowska / 19.06.2016 17:09
Recesja dziąsła fot. Fotolia

O recesji dziąsła mówimy, gdy dziąsło "cofa się", odsłaniając korzeń zęba. Taki stan to nie tylko problem estetyczny - recesja zęba może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, ze złamaniem zęba i jego utratą włącznie. Poznaj objawy, przyczyny i metody leczenia tej dolegliwości.

Jak rozpoznać recesję dziąsła?

Z łatwością rozpoznasz ją gołym okiem - dziąsło, zamiast szczelnie osłaniać korzenie zębów, jest odsunięte, a korzenie widoczne. To miejsce może być bardziej wrażliwe na zimne i słodkie pokarmy, np. lody, zimne napoje itp.

Recesja może być skutkiem błędów popełnianych podczas mycia zębów, np. zbyt mocnego szczotkowania zębów czy niewłaściwego nitkowania. Sprzyja jej też kamień nazębny, który narastając odsuwa dziąsła.

Czy recesja dziąsła może być groźna?

Dlaczego nie wolno zaniedbać tego problemu? Nieleczona recesja będzie się pogłębiać. W zaawansowanym stanie może prowadzić do bólu zębów, próchnicy, nadwrażliwości, konieczności leczenia kanałowego czy wspomnianego już złamania zęba i jego utraty.

Jak leczy się recesję dziąsła?

Jedną z metod leczenia recesji dziąseł jest zabieg chirurgiczny, polegający na naciągnięciu dziąsła na odsłonięty korzeń. Zabieg trwa około 1,5 godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie ma konieczności przeprowadzenia pełnej narkozy. Zabieg jest skuteczny i trwały pod warunkiem, że pacjent przestrzega podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Czasem, w przypadku wad zgryzu, niezbędna jest korekcja ustawienia zębów.

Jak zapobiec cofaniu się dziąseł?

Aby uniknąć recesji, używaj miękkiej szczoteczki do zębów,  delikatnie nitkuj zęby i pamiętaj o prawidłowym myciu zębów, regularnym zdejmowaniu kamienia nazębnego i wizytach kontrolnych u stomatologa.

Warto przeczytać również:

Jakie zabiegi stomatologiczne zrobisz w ramach NFZ?
Czy żucie gumy po jedzeniu jest zdrowe?
Miewasz nieświeży oddech? To może być halitoza!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA