POLECAMY

Poronienie – podstawowe informacje

Poronienie to jeden z najcięższych problemów dotykających współczesne kobiety, z którym muszą poradzić sobie ginekolodzy. Badania podają, że statystyki poronień z roku na rok rosną w górę. Co powinnyśmy wiedzieć o poronieniach?
Poronienie – podstawowe informacje fot. fot.Fotolia

Poronienie – definicja i statystyka

Poronieniem nazywamy zakończenie ciąży zanim płód osiągnie zdolność do życia poza organizmem matki czyli przed 22 tygodniem ciąży. W pierwszych dwóch miesiącach ciąży, czyli do 8 tygodnia (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), około 15% ciąż ulega poronieniu, po tym okresie ryzyko spada do 8-10%. W zależności od momentu i sposobu, w jaki to nastąpi, wyróżniamy różne postacie poronienia.

Ciąża biochemiczna – przeoczone poronienie

Większość poronień to poronienia bardzo wczesnych ciąż, do których dochodzi zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży czyli w terminie miesiączki. Dowodem na zaistnienie ciąży są wtedy jedynie badania krwi lub moczu, w których stwierdza się obecność gonadotropiny kosmówkowej (w skrócie ßHCG). Mówimy wtedy o ciąży biochemicznej.

Wczesne poronienia do 7 tygodnia ciąży

Około 5 tygodnia ciąży udaje się w badaniu ultrasonograficznym (USG) stwierdzić pęcherzyk ciążowy i często wewnątrz niego zarys zarodka. Pomiędzy 6 a 7 tygodniem ciąży zwykle widoczna jest już czynność serca płodu.

Jeżeli w tym okresie obecny jest jedynie pęcherzyk ciążowy bez zarodka, może to świadczyć o młodszej ciąży lub bardzo wczesnym obumarciu zarodka. Kontrolne badanie USG powinno być wykonane po ok. 7 dniach i jeśli obraz nie ulegnie zmianie rozpoznajemy wówczas tzw. puste jajo płodowe (blighted ovum).  

Do obumarcia płodu może dojść również w późniejszym okresie, ale ryzyko to maleje wraz ze wzrostem ciąży. W przypadku stwierdzenia płodu mniejszego, niż wynika to z długości zatrzymania miesiączki, bez widocznej czynności serca, rozpoznajemy tzw. poronienie zatrzymane (missed abortion). W tych sytuacjach u kobiety zwykle nie występują żadne niepokojące objawy.

Zobacz też: Poronienie nawykowe

Poronienia ciąż po 8 tygodniu

Do krwawienia z dróg rodnych dochodzi w momencie oddzielania się kosmówki (wczesnej formy łożyska) i wydalania obumarłej ciąży, co może nastąpić samoistnie nawet dopiero po 6-8 tygodniach. Całkowite oddzielenie kosmówki może również wystąpić w ciąży z żywym płodem i prowadzić do poronienia samoistnego.

Częściowe oddzielenie kosmówki także często objawia się krwawieniem z dróg rodnych - mówimy wtedy o poronieniu zagrażającym. Późne poronienia, do których dochodzi po 16 tygodniu ciąży, są zwykle wynikiem przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego i/lub przedwczesnego skrócenia oraz rozwarcia szyjki macicy (tzw. niewydolność szyjki).

Dlaczego dochodzi do poronienia?

Przyczyną ponad połowy poronień są nieprawidłowości w powstałym zarodku. Zaburzenia dotyczą zwykle chromosomów i prowadzą do zahamowania rozwoju płodu oraz jego obumarcia we wczesnym okresie ciąży. Do wad tych dochodzi zazwyczaj podczas łączenia się materiału genetycznego komórki jajowej i plemnika. Bardzo rzadko odpowiadają za to nieprawidłowości w chromosomach rodziców.  

Zobacz też: Wszystko o niepłodności – raport

Źródło: Artykuł autorstwa prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgosia i  dr n med. Doroty Bomby-Opoń z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kampania „Polka w ciąży“

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Nie można zapobiec wszystkim nieszczęśliwym zdarzeniom, ale wiele jest w naszych rękach. Świadome podejście do tematu jeszcze przed ciążą, przyjmowanie suplementów witaminowych zawierających m.in. kwas foliowy, regularne badania- mogą przyczynić się do prawidłowego przebiegu ciąży.
/6 lat temu
Poroniłam w 9 tygodniu.Lekarz powiedział, ze był sam pęcherzyk ciążowy, który się nie rozwijał. Byłam na urlopie wychowawczym, a od 30.08.2012r. na zwolnieniu lekarskim. Do pracy nie wrócę bo przeprowadziłam się, więc codzienne dojerzdzanie byłoby kołopotem.W obecnej chwili muszę złożyc wypowiedzenie. Czy moge liczyc np. na dłuższe zwolnienie lekarskie, bądź czy moge zapisac się jako bezrobotna i otrzymywac zasiłek dla bezrobotnych?Czy są jakies przepisy prawne?