Odpłatne leczenie w publicznych szpitalach?

Resort zdrowia zamierza przyznać publicznym placówkom szpitalnym możliwość odpłatnego świadczenia usług po wyczerpaniu kontraktu z NFZ. Szpitale będą komercyjnie leczyć po godzinach - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
/ 18.06.2013 09:58

Lekarz

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej buntuje się

SPZOZ nie może pobierać opłat za usługi zagwarantowane przez NFZ. Na obecną chwilę może zaoferować takie rozwiązanie jedynie osobom niepłacącym składki zdrowotnej. Jest to powodem protestów dyrektorów szpitali publicznych, którzy uznają  ten fakt za dyskryminację. W ramach nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej szpitale publiczne mogłyby odpłatnie leczyć pacjentów ubezpieczonych w NFZ, co zrównałoby ich w prawach z placówkami prywatnymi.

Zobacz także: Polisy lekowe coraz popularniejsze

Z korzyścią dla wszystkich?

Jak wynika z opinii Małgorzaty Majer, prezesa Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej rozwiązanie jakie szykuje resort zdrowia wpłynie na lepsze funkcjonowanie szpitali publicznych. Pacjenci będą mieli znacznie łatwiejszy dostęp do usług medycznych, a środki pozyskane z ich świadczenia będą przeznaczone na poprawę komfortu i bezpieczeństwa leczenia. Szpitale będą funkcjonować dużo sprawniej na czym skorzystają także pacjenci, których leczenie opłacane jest przez NFZ. Pojawia się tylko pytanie, czy osoby korzystające z pomocy NFZ nie będą dyskryminowanie i odsyłane na koniec kolejki, a ich miejsca nie będą zajmowane przez osoby, które płacą za swoje leczenie? Eksperci uważają, że właśnie dlatego tekst ustawy musi zostać skonstruowany bardzo precyzyjnie. Konieczny jest konstytucyjny zapis o równym dostępie do świadczeń zdrowotnych. Ministerstwo Zdrowia cały czas pracuje nad nowelizacją tej ustawy, która ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Źródło : "Dziennik Gazeta Prawna" 18. 06. 2013r. / om

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/29.10.2014 08:08
Art. 68 Konstytucji RP 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.