POLECAMY

Oczy wolne od zaćmy i astygmatyzmu

Zaćma – czyli zmętnienie soczewki, powodujące znaczne ograniczenia w widzeniu lub całkowitą utratę wzroku – w Polsce dotyka blisko 800 tysięcy ludzi w każdym wieku. Na szczęście można ją wyleczyć poprzez operacyjne usunięcie naturalnej, zmętniałej soczewki i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
Zaćma – czyli zmętnienie soczewki, powodujące znaczne ograniczenia w widzeniu lub całkowitą utratę wzroku – w Polsce dotyka blisko 800 tysięcy ludzi w każdym wieku. Na szczęście można ją wyleczyć poprzez operacyjne usunięcie naturalnej, zmętniałej soczewki i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Od niedawna chorzy mogą poddać się zabiegowi, który nie tylko leczy zaćmę, ale też koryguje astygmatyzm. Taką możliwość dają soczewki AcrySof Toric.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS aż 71% Polaków najbardziej obawia się chorób i niedołężności (71%), a połowa utraty samodzielności i uzależnienia od innych ludzi. Biorąc pod uwagę, że zmysł wzroku to podstawa prawidłowego funkcjonowania, jego utrata jest nOczy wolne od zaćmy i astygmatyzmuajwiększym zagrożeniem. Tymczasem statystyki są nieubłagane. Prawie co pięćdziesiąty Polak cierpi na zaćmę.

Leczenie jest możliwe
Na szczęście zaćmę można leczyć – wymaga to interwencji chirurgicznej, ale bardzo mało inwazyjnej. Stosowane obecnie podczas zabiegów techniki operacyjne zapewniają skuteczność leczenia przy zachowaniu bezpieczeństwa zabiegu. „Obecnie zabiegi usunięcia zaćmy są coraz bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta. Można je przeprowadzać nawet w znieczuleniu kroplowym” zapewnia dr Justyna Izdebska, specjalista chorób oczu z Kliniki Okulistyki II WL Uniwersytetu Medycznego przy ul Sierakowskiego 13 w Warszawie. W trakcie takiego zabiegu usuwa się naturalną soczewkę i wszczepia soczewkę „sztuczną”.

Nowością w chirurgii zaćmy jest stosowanie soczewek AcrySofToric, umożliwiających jednoczesne usunięcie astygmatyzmu. Dotychczas astygmatyzm można było korygować jedynie poprzez nacięcia rogówki (tzw. keratotomia radialna), lub przy użyciu lasera excimerowego (Lasik, Lasek, PRK). Stosowane obecnie implanty soczewek torycznych pozwalają na jednoczesne usunięcie zaćmy i skorygowanie astygmatyzmu, bez konieczności dodatkowej operacji oka.

Najnowsza soczewka
AcrySofToric to jednoczęściowa, akrylowa, zwijalna soczewka, wszczepiana podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Zastępuje ona naturalną zmętniałą soczewkę. Jest elastyczna dzięki czemu dopasowuje się w oku do jego naturalnych wielkości. Materiał, z którego stworzono soczewkę jest biokompatybilny z naturalnymi tkankami oka. To zapewnia przyleganie do przedniej i tylnej torebki soczewki, a tym samym zapobiega możliwości rotacji soczewki po jej wszczepieniu. Z materiałem soczewki AcrySofToric jest zintegrowany specjalny żółty barwnik, który zapewnia właściwości filtrujące światło niebieskie (szczególnie niebezpieczne dla oka) oraz UV. Odpowiadają one naturalnej soczewce ludzkiej w wieku około 30 lat.

Astygmatyzm – powszechny, kłopotliwy...
...w przypadku osób starszych także niebezpieczny.
Astygmatyzm to wada wzroku wynikająca z nierówności zewnętrznej warstwy oka czyli tzw. rogówki. W chorym oku promienie padające na siatkówkę skupiane są w różnych punktach, co sprawia, że chory widzi obraz nieostry i zniekształcony.
By zrozumieć, jak działa ta wada, trzeba sobie wyobrazić starszą osobę z astygmatyzmem, która próbuje przejść przez ulice. Zaburzenia widzenia powodują, ze choć próbuje iść prosto, w rzeczywistości nieświadomie zbacza z obranego kierunku. W takiej sytuacji łatwo o wypadek. Astygmatyzm może także utrudniać w znacznym stopniu prowadzenie pojazdów (samochodów czy rowerów).

27 milionów chorych na zaćmę
Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Chorzy początkowo odczuwają jedynie dyskomfort w widzeniu wynikający z niewielkiego zamglenia obrazu, obniżenia kontrastu i pogorszenia widzenia barw. To sprawia, że wiele osób bagatelizuje problem. Z czasem jednak zaćma postępuje, powodując utratę zdolności rozpoznawania kształtów i w efekcie prowadzi do tego, że chory widzi jedynie bardzo ostre światło lub całkowicie traci wzrok. Dla takiej osoby oznacza to pełne uzależnienie od innych. Szacuje się, że na świecie problem ten dotyka ok. 27 mln osób.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
Zawsze przy jakiś zabiegach musi być ogólnie dobry stan zdrowia, czyli wszystko wyleczone. Np. jak robią korekcję wzroku to żeby oczy się szybko goiły i nie było żadnych infekcji trzeba być w dobrej kondycji. Żadnych bakterii, wirusów itp.Jeśli tak jest to wtedy tydzień czasu i już...
/10 lat temu
Ale dlaczego, przed operacją trzeba zaliczyć wizytę u dentysty, zaszczepić się przeciwko wzw, która jest to chorobą brudnych rąk, i czy tzn. że daje się zezwolenie na niesterylne wykonywanie zabiegu? W żadnym kraju UE nie obowiązuje wzw przed tym zabiegiem.