POLECAMY

Kiedy cienie pod oczami świadczą o chorobie?

Cienie pod oczami mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Poznaj 4 najczęstsze przyczyny ich powstawania.
Kiedy cienie pod oczami świadczą o chorobie? fot. Fotolia

Jeśli masz cienie pod oczami od zawsze, to prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Taka twoja uroda! Cienie pod oczami (worki, sińce) mogą zwiastować problemy ze zdrowiem, gdy pojawiają się nagle. Wówczas warto się sobie lepiej przyjrzeć, zwłaszcza gdy zmianie wyglądu towarzyszą jeszcze inne objawy.

O czym świadczą sińce pod oczami?

1. Alergia


Jeśli cienie pojawiają się okresowo (np. zawsze na wiosnę) lub po zjedzeniu określonego pokarmu (częściej w przypadku dzieci), można przypuszczać, że związane są z uczuleniem wziewnym lub pokarmowym. Nazywa się je okularami alergicznymi. Spróbuj zaobserwować, w jakich sytuacjach pojawiają się „okulary”. Znalezienie czynnika uczulającego pomoże lekarzowi ustalić leczenie.

2. Kłopot z nerkami


Źle działający układ moczowy daje o sobie znać, powodując m.in. bóle w okolicy lędźwiowej i częstomocz. Mogą temu towarzyszyć również lekkie obrzęki okolic oczu i sińce pod oczami. Jak najszybciej umów się do lekarza. Konieczne będą dodatkowe badania. Na własną rękę możesz sięgnąć po preparaty zawierające owoce żurawiny, która chroni pęcherz.

3. Pasożyty


Jeżeli oprócz obrzęków pojawiają się bóle brzucha, osłabienie, utrata wagi, można podejrzewać, że za dolegliwościami stoją pasożyty, np. owsiki. Jeśli diagnoza się potwierdzi (na podstawie badania kału), lekarz przepisze leki. Trzeba też będzie wyprać pościel i ręczniki (i to całej rodziny), aby zlikwidować osadzające się na nich jaja.

4. Cukrzyca


Jeśli oprócz cieni pojawiają się: wzmożone pragnienie, osłabienie, częstomocz, utrata wagi, mogą to być objawy cukrzycy. Aby stwierdzić cukrzycę, konieczne jest badanie krwi. Na wszelki wypadek ogranicz cukier i tłuszcze w diecie.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
Ja wiele razy poruszałam na swoim blogu ten temat zachęcam do zajrzenia w archiwum postów :)
/6 lat temu
Ależ proszę bardzo - promocje@biogenica.pl