Na jakie choroby mogą wskazywać problemy z oddychaniem? Przyczyny duszności

Duszność może być ostra lub przewlekła i wiązać się nawet z chorobami zagrażającymi życiu.
Marta Słupska / 7 miesięcy temu

Oddychanie to proces bezwarunkowy – nie myślimy o tym, że w pewnym momencie musimy wziąć oddech, a krótko po nim wydech. Robimy to odruchowo, automatycznie. O oddychaniu myślimy dopiero wtedy, gdy zaczyna sprawiać nam trudności. Problemy w tym zakresie mogą zaś wynikać z różnych czynników.

Skąd te duszności?

O dusznościach mówimy wtedy, gdy mamy problem z zaczerpnięciem powietrza, zadyszkę. Taki stan może wskazywać na poważną, zagrażającą życiu chorobę. Dlatego kłopotów z oddychaniem nie wolno ignorować.

Zdarza się, że trudności z oddychaniem wykazują chorzy, u których rozpoznaje się zaburzenia nerwicowe. Często skarżą się oni na to, że nie mogą zaczerpnąć powietrza. Duszności mogą też towarzyszyć sytuacji stresującej, gdy jesteśmy narażeni na nieprzyjemne okoliczności i zaczynamy się bardzo denerwować.

Jeśli jednak problemy z oddychaniem nie mijają, często się powtarzają i/lub wręcz się nasilają, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Niestety, bywa bowiem, że duszności wskazują nawet na nowotwory płuc lub dróg oddechowych.

Do najpopularniejszych chorób związanych z dusznościami należą bowiem m.in.:

  • astma,
  • POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • choroby układu krążenia,
  • zapalenie krtani i tchawicy.

Kłopoty z oddychaniem mogą się jednak wiązać także z innymi, mniej „oczywistymi” schorzeniami. Poznacie je na naszym filmie.

Dowiedz się więcej:
6 chorób, które powodują duszności
Techniki oddechowe, które pomagają na duszności

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
.jeden z moich przyjacół ma raka, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili chodzi na cykle chemii i wyszukał w necie dobre opinie na tenat ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % carun... podobno konopia tej odmiany jest hodowana tylko w 3 miejscach na świecie kupił w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 w sklepie konopnym mają też sklep internetowy jak komuś daleko konopiafarmacja pl Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o prawie połowe . Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud....