POLECAMY

Mononukleoza zakaźna u dziecka – jak ją rozpoznać?

Mononukleoza zakaźna to zmora rodziców wszystkich przedszkolaków. Ciężka do zdiagnozowania, jeszcze cięższa do wyleczenia. Jak można zarazić się mononukleozą zakaźną? I dlaczego nazywana jest chorobą pocałunków?
Mononukleoza zakaźna u dziecka – jak ją rozpoznać?

Okres przedszkolny jest jednym z najciekawszym w życiu naszych pociech. Poza przyjemnymi doświadczeniami może jednak dostarczać także sporo problemów. Jednym z nim jest zakażenie mononukleozą zakaźną - niby niegroźne, ale wykluczające z życia przedszkolnego na dobrych kilka tygodni.

Mononukleoza zakaźna – choroba pocałunków

Mononukleoza zakaźna jest kolejną, dosyć często występującą, wirusową chorobą wieku dziecięcego. Mononukleoza zakaźna najczęściej występuje u osób pomiędzy 5. a 12. rokiem życia, ale odnotowano także przypadki poniżej 6 miesiąca życia. Wirus przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, wydziela się w ślinie, przez co mononukleoza bywa nazywana „chorobą pocałunków”.

Uważać powinny nie tylko osoby całujące się, ale także, a może szczególnie, osoby dorosłe, które całują i przytulają swoje maleństwa, gdyż niespostrzeżenie mogą je zarazić, nawet jeśli same nie wykazują objawów chorobowych.

Polecamy: Czym jest całościowe zaburzenie rozwoju dziecka?

Mononukleoza zakaźna - pierwsze objawy

Od momentu styczności z wirusem do pojawienia się pierwszych objawów mija około 30-50 dni. Z tego powodu, dosyć często występują trudności z lokalizacją źródła zakażenia. Mononukleoza zakaźna najczęściej zaczyna się niespecyficznie. Dziecko skarży się na bóle głowy, brak apetytu, złe samopoczucie.

Następnie pojawia się niewysoka gorączka – 38-39 °C, która może utrzymywać się nawet do miesiąca. Podczas jej trwania, do objawów dołącza się uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, przede wszystkim szyjnych oraz potylicznych, ale dotyczyć może także węzłów chłonnych w jamie brzusznej. Może wystąpić także obrzęk krtani, związany z narastającą dusznością.

Najbardziej charakterystyczną cechą mononukleozy zakaźnej jest jednak zapalenie gardła. Z powodu nalotów o barwie białej bądź szarej, może powodować pomyłki diagnostyczne z anginą. Również dlatego, że w obu chorobach często wydziela się nieprzyjemny zapach z ust. Cechą odróżniającą oba schorzenia są wybroczyny na podniebieniu, które występują tylko w przebiegu mononukleozy zakaźnej.

Polecamy: Kiedy operacyjne usunięcie migdałków jest konieczne?

Często zaobserwować można również powiększenie wątroby i śledziony, niekiedy powikłane stanem zapalnym i żółtaczką. Typowym objawem jest także obrzęk powiek. Powoduje on, że spojrzenie dziecka wygląda na senne.

Powikłania mononukleozy zakaźnej występują stosunkowo rzadko. Dochodzić może do zapalenia płuc oraz powikłań nerwowych – zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, a także nerwów obwodowych.

Mononukleoza zakaźna – leczenie

Do tej pory nie znaleziono specyficznego leczenia wobec mononukleozy zakaźnej. Zalecane jest pozostawienie dziecka w szpitalu i jego obserwacja. Jedynie w przypadku wystąpienia powikłań, wdraża się odpowiednie działania. Na tą chorobę nie ma również szczepienia, jedynie przechorowanie mononukleozy pozostawia trwałą odporność.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
bardzo proszę o wypełnienie anonimowych ankiet http://www.interankiety.pl/interankieta/a943dca45e6b6c47bc10e1ac2aaad1a1
/3 lata temu
wlasnie wyszlysmy ze szpitala stwierdzili chorobe mala miala wszystkie objawy masakra bole brzucha placz nie rzycze nikomu jeszcze dwa tygodnie izolatki od przedszkola
/3 lata temu
Moja córka ma chyba mononukleozę zakaźną.Czy to groźna choroba?
POKAŻ KOMENTARZE (3)